Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Afrika'ya yardımın adı ''Türkiye''

Türkiye, Somali'de 2011 yılında bir milyondan fazla kişinin evini terk etmesine neden olan kuraklığın ardından Afrika'ya yardım elini uzatmaya devam ediyor.

Afrika'ya yardımın adı ''Türkiye''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin 19 Ağustos 2011'deki ziyaretiyle bölgeye yardım elini uzatan ilk ülke olan Türkiye, o tarihten itibaren Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda eğitim, sağlık, altyapı, ulaştırma, gıda, temizlik, tarım, sanayi gibi birçok alanda çalışmalar yürüttü.
Çalışmalara başta Kalkınma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere birçok bakanlık, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay gibi kurumlar ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu katıldı.

TİKA, bölgenin kalkınmasına destek olmak için 8 temsilciliğiyle son 3 yılda 37 Afrika ülkesinde 1757 proje hayata geçirirken, kara kıtada yaklaşık 1 milyon kişinin temiz suya kavuşmasını sağladı.

Türkiye'nin tüm Afrika ile ticaret hacmi, 2011 yılında 17 milyar doları aştı. Geçen yıl 12 olan Türkiye'nin Afrika'daki temsilcilik sayısı 31'e yükseldi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!