Geri AB'den AstraZeneca'ya tazminat talebi

AB'den AstraZeneca'ya tazminat talebi

Avrupa Birliği, koronavirüs aşısı üreticisi AstraZeneca'dan tedariki geciken her doz için günlük 10 euro tazminat talep etti.

26 Mayıs 2021 Çarşamba, 20:34 - Dünya
A
AB'den AstraZeneca'ya tazminat talebi

Avrupa Birliği'nin koronavirüs aşısı tedarikindeki gecikmeler nedeniyle ilaç şirketi AstraZeneca'ya karşı açtığı davanın duruşması, Brüksel mahkemesinde gerçekleştirildi.

Duruşmada AB'nin avukatı, AtsraZeneca'nın yapılan aşı alım sözleşmesini alenen ihlal ettiğini öne sürdü.

Firmanın sözleşme hükümlerine riayet etmediğini belirten avukat, AB ülkelerine sağlanması gereken 50 milyon doz aşının ise İngiltere'nin de aralarında olduğu diğer ülkelere gittiğini iddia etti.

GÜNLÜK 10 EURO TALEP

AstraZeneca'nın aşı tedarikini sağlamak için bütün imkanları kullanmadığı, şirketin AB üyesi ülkelere farklı muamelede bulunduğu belirtildi.

AB'nin, AstraZeneca'dan her sözleşme ihlali için 10 milyon euro tazminat talep ettiğini bildiren avukat, ayrıca, geciken her doz aşı için günlük 10 euro tazminat istediklerini kaydetti.

100 MİLYON DOZ İLAVE OPSİYON

Avukat, AstraZeneca'nın İngiltere'deki tesislerinde üretilen aşıları da AB ülkelerine göndermesi gerektiğini, firmanın sözleşmeyi yerine getirmek için yeterince çaba göstermediğini belirtti.

AB'nin AstraZeneca ile yaptığı anlaşmada 300 milyon doz aşı sağlanması ve talep edilmesi halinde 100 milyon ilave dozluk alım opsiyonu yer alıyordu.

AB, yılın ilk çeyreğinde 120 milyon doz aşı beklerken, şirket sadece 30 milyon doz sağlayabilmişti. İkinci çeyrekte ise AB tarafı 180 milyon doz bekliyordu ancak firma, bu dönemde 70 milyon doz sağlayabileceğini açıklamıştı.

AB Komisyonu, AstraZeneca'nın İngiltere'deki tesislerinde üretilen aşıları da AB ülkelerine göndermesi gerektiğini iddia ediyor.

Şirket, AB'ye somut biçimde tedarik miktarı ve tarihi değil, bu konuda mümkün olan en fazla çabayı göstermeyi taahhüt ettiğini belirtiyor.

HEDEF TEMMUZ'A KADAR AŞILAMA

AB'nin bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 2,4 milyar, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson & Johnson ile 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı almak için sözleşmesi bulunuyor.

Şu ana kadar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson firmaları tarafından üretilen aşılar, AB onayı almış durumda ve uygulanıyor.

AB yönetimi, bu sözleşmeleri göz önünde bulundurarak yaz aylarında 450 milyon nüfusluk AB'de, yetişkin nüfusun yüzde 70'ini temmuz ayına kadar aşılamayı hedefliyor.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


26 Mayıs 2021 Çarşamba, 20:34
A