Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

263 katrilyonluk zarar yanlarına kar kaldı

2001 yılında devleti 263 katrilyon zarara uğratan, milyonlarca kişiyi bir gecede fakirleştiren ve 21 bankanın batmasına sebep olan ANASOL-M Hükümeti hakkında Danıştay'da dava açıldığı, ancak, 'Husumet yoksunluğu' gerekçesiyle davanın reddedildiği ortaya çıktı.

263 katrilyonluk zarar yanlarına kar kaldı

Türkiye'de insanların bir gecede yoksullaşmasına 21 bankanın batmasına yol açan 2001 krizinin yargıya taşındığı ortaya çıktı. Krizin sorumluluğu ise 19 Şubat 2001 MGK toplantısında fırlatılan kitapçığa yüklendi. Başbakan Erdoğan'ın, Anasol-M hükümeti döneminde devletin 263 katrilyon zarar ettirildiğini, 17 katrilyonun kayıp olduğu ve bununla ilgili araştırma komisyonu kurulacağı yönündeki açıklaması dikkatleri bir kez daha 2001 yılına çevirdi. Vatandaşın fakirleşmesine yol açan Anasol-M icraatlarını yargıya taşıyan Av. Sedat Vural, Anasol-M hükümeti döneminde ani kararla dalgalı kur rejimine geçilmesiyle büyük zarar ettiğini belirterek zararının ödenmesi ve dalgalı kur rejimine geçiş kararının iptali için 2001'de Danıştay'a başvurdu. Danıştay 10.Dairesi, davayla ilgili Başbakanlıktan savunma istedi. Dönemin Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ekrem Nur, Aralık 2001'de Danıştay'a gönderdiği savunmada"kitap fırlatma" olarak bilinen 19 Şubat 2001 tarihli MGK krizini sorumlu gösterdi.


En etkili isimden itiraf

Yazıda, "Yalnızca 19 Şubat 2001 tarihinde olmak üzere Merkez Bankası'ndan bir gün vadeli olarak talep edilen dövizin miktarı 7.6 milyar ABD doları olmuştur" bilgisi yer aldı. TMSF'ye devredilen 21 banka ile ilgili de savunmada ilginç tespit yer aldı. Bunlara rağmen Av. Sedat Vural'ın başvurusu Danıştay 10.Dairesi tarafından 'husumet yoksunluğu' gerekçesiyle reddedildi. İtirazı görüşen Yargıtay Dava Daireleri Kurulu da 2007'de Danıştay kararını yerinde buldu.

STAR

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!