Geri 2011'den bu yana bir ilk! İsrail Başbakanı Bennett'ten Mısır ziyareti

2011'den bu yana bir ilk! İsrail Başbakanı Bennett'ten Mısır ziyareti

İsrail Başbakanı Naftali Bennett'in Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi ile bir araya geldiği bildirildi. Söz konusu görüşmenin bir İsrail hükümet başkanının on yıldan bu yana Mısır'a yaptığı ilk resmi ziyaret olduğu belirtildi.

13 Eylül 2021 Pazartesi, 15:04 - Dünya
A
2011'den bu yana bir ilk! İsrail Başbakanı Bennett'ten Mısır ziyareti

Mısır Cumhurbaşkanlığı Resmi Sözcüsü Bassam Radi, Sisi'nin İsrailliler ve Filistinliler arasındaki "barış sürecini canlandırma çabalarını" görüşmek üzere Bennett'i ağırlayacağını söyledi.

Mısır cumhurbaşkanı ve İsrail başbakanı arasındaki son görüşme, Hüsnü Mübarek'in Benjamin Netanyahu'yu kabul ettiği Ocak 2011'de gerçekleşmişti.

Arap dünyasının en kalabalık ülkesi olan Mısır, on yıllarca süren düşmanlığın ardından 1979'da İsrail ile barış anlaşması imzalayan ilk Arap devleti oldu.

Mayıs ayında Kahire, İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Filistinli İslamcı grup Hamas arasında 11 gün süren şiddetli çatışmaların ardından ateşkesin sağlanmasında kilit rol oynadı.

Mısır, İsrail ile güçlü diplomatik, güvenlik ve ekonomik bağlarını korurken, düzenli olarak Hamas'ın liderlerini ve aynı zamanda Mahmud Abbas liderliğindeki siyasi rakibi Filistin Yönetimi'ni kabul ediyor.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


13 Eylül 2021 Pazartesi, 15:04
A