Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

03 Aralık 2020 Perşembe, 07:19

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Metehan Demir

Türkiye'ye AB yaptırımları gelir mi?

Metehan Demir

metehandemir@bursadabugun.com

Evet uzun bir süreden beri beklenen Avrupa Birliği Zirvesi artık iyice yaklaşmış durumda. 

Çünkü,AB devlet ve hükümet başkanları haftaya 10-11 Aralık'ta AB Konseyi Zirvesi için bir araya gelecek. 

Toplantıda sadece ana gündem olarak değil, ülkemiz açısından da en önemli başlıklardan biri Doğu Akdeniz'deki gerginlik ve AB'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım olasılığı dahil izleyeceği politikalar olacak. Bir süreden beri bu toplantı bu nedenle sonuçları açısından merakla bekleniyor.

Liderler toplantısı öncesi AB Dışişleri Bakanları da 7 Aralık'ta biraraya gelerek liderler zirvesinin yol haritasını oluşturacak.

AB, Ekim başı oturumunda Ankara'nın Doğu Akdeniz'de tek taraflı faaliyetlerine devamı halinde Aralık liderler toplantısında yaptırım kararı alacağı tehdidinde bulunmuştu. Hatta Türkiye'nin askerlerini Kıbrıs'ta. geri çekmesi ve Maraş'ı da kapamasını istemişti. Bu tabii ki AB iddiası. Ortada açık olan birşey varsa o da Ankara'nın Doğu Akdeniz ve Ege'de kendi doğal meşru hakkını aradığı gerçeğidir. Kıbrıs'ta da KKTC paralelinde ona keza. 

Öte yandan AB, gerilimin artmaması durumunda ise Türkiye'ye gümrük birliğinin güncellenmesi, vize serbestisinin müzakere edilmesi, göç anlaşmasının yenilenmesi ve Doğu Akdeniz için uluslararası konferansı da içeren bir teklifin geleceğini iddia etmişti. 

Tabii ki buna benzer Avrupa Birliği'nin daha önce de teklifleri olmuş ancak daha sonra Türkiye verdiği sözleri tutmasına rağmen Avrupa Birliği samimiyetsiz bir tavır göstererek benzer taahhütlerinden hiçbirini yerine getirmemişti. 

O nedenle Avrupa Birliği'nin bu son Aralık Zirvesi teklifleri de Ankara tarafından yine samimi bulunmuyor.

Unutmadan hatırlayalım; Türkiye bu arada, zirve öncesi gelişmeler paralelinde, AB ve Yunanistan'ın düşmanca tutumu nedeni ile, Eylül ortası Antalya'ya geri çektiği Oruç Reis araştırma gemisini Ekim ortasından tekrar itibaren Yunanistan'ın Meis ve Girit adaları arasındaki bölgede sismik araştırma için görevlendirdi. Son olarak da, iyi niyet göstergesi olarak Kasım sonu gemiyi tekrar geri çağırdı. 

Peki şimdi ne olacak? Gelirse yaptırımlar neleri kapsayacak? 

10-11 Aralık AB Zirvesi'nde, konuşulan bu yaptırımları tahmin edeceğiniz üzere, Yunanistan, Fransa ve Kıbrıs Rum Kesimi istiyor. Ve en ağır yaptırımlar olaram Türkiye'ye karşı şu olası başlıklar hedefleniyor; 

-AB mali kaynakları, katılım öncesi fonlardan kesintiler

-Gümrük Birliğinin askıya alınması. AB içinde Türk malları ve ihracatına yönelik kısıtlamalar. Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, bu konuda AB Komisyonu'na mektup yolladı.

-Hidrokarbon yatakları  araştırmalarına yönelik şahıs, kurum düzeyi yaptırım. Malum, daha öne iki TPAO mensubuna yaptırım gelmişti.

Bu konuda, Fransa'nın delirmiş şekilde her konuda  her yerde Türkiye'ye saldırmasının arkasında ise Ankara'nın, Paris'i, 
Suriye'de, Libya'da, Azerbaycan'da Dağlık Karabağ'da ve Kıbrıs'ta engellemesi ve oyunlarını bozması var. 

Doğu Akdeniz'de şirketleri ile araştırma yapmak isteyen ve durdurulan Fransa karşısında Türkiye'yi karşısında buluyor

Yaklaşan Zirve'de bu yaptırımlar için uğraşan Fransa, Yunanistan, GKRY'ye karşı birliğin dinamosu Almanya'nın tutumu belirleyici olacak. Tıpkı Ekim'deki toplantıda olduğu gibi. 

Halen İtalya ve İspanya da Türkiye'ye karşı yaptırımlara sıcak bakmıyor ve diyalog öneriyor. 

Hep birlikte göreceğiz neler olacağını. Görünen, bazı sembolik yaptırımların çıkabileceği ancak yukarıdaki saydığımız ağır maddeleri çıkaracak kadar AB'nin Türkiye'yi kaybetme anlamında ileri adımlar atamayacağı. 

Derdimiz, Davamız Türkiye''miz olsun...