Geri Zimmet uyarısı

Zimmet uyarısı

Halkbank şubelerindeki zimmet olaylarında banka bir yılda 8.4 milyon zarar etti. Skandalı, Sayıştay denetimleri gün yüzüne çıkardı.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 09:53 - Ekonomi
A
Zimmet uyarısı

Taraf Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre, Türkiye'yi sarsan 2001 krizi öncesinde batık kredileri ile gündemden düşmeyen Türkiye Halk Bankası'nın başı bu kez de, kurum içi soygun olarak nitelendirilen "zimmet skandalları" ile dertte. Sayıştay Başkanlığı'na bağlı denetçilerin yaptığı incelemede, Türkiye genelindeki yaklaşık 15 şubesinde gerçekleşen zimmet olayları nedeniyle bankanın bir yılda 8.4 milyon lira zarara uğradığı tesbit edildi. Sayıştay, banka yöneticilerine, zimmet olaylarına karşı daha duyarlı olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Sayıştay'ın, bankanın işlemlerine yönelik hazırladığı raporda, Halkbank'ın zimmet olayının yaşandığı şubelerle ilgili ayrıntılı bilgilere yer verildi. Buna göre, son yıllarda en büyük zimmet olayı, bankanın Kapalıçarşı Şubesi'nde yaşandı. Şube müdürü ve müdüre yakın üç personel, 19 müşteriye ait toplam 5 milyon 736 bin lirayı kendi hesaplarına geçirerek kayıplara karıştı. Raporda, söz konusu banka personeli hakkında dava açıldığı ancak, müşterilerin hesaplarından alınan paralar bulunamadığı için bankada 5.7 milyon liralık zararın oluştuğu kaydedildi.

Ünlü müşteriler de var

Yine Sayıştay denetçilerinin incelemelerine göre, Halk Bankası'nda bir yıl içinde zimmet olaylarının yaşandığı şubelerin başında Güngören Şubesi geliyor. Bu şubede bir personel, müşterilere ait 850 bin lira ve 10 bin 8 avroyu hesabına geçirerek kayıplara karıştı. Yine aynı yıl içinde, Çarşı Şubesi'nde 502 bin liralık, İzmir Çankaya Şubesi'nde 164 bin liralık, Nişantaşı Şubesi'nde 100 bin liralık zimmet olayları yaşandı. Özellikle İstanbul'da bulunan şubelerde yaşanan zimmet skandallarından birçok ünlü kişi de etkilendi. Örneğin Kapalıçarşı Şubesi'nde yaşanan zimmet olayında, bazı bürokrat ve sanatçıların hesaplarındaki paraların da şube müdürü tarafından çekildiği belirlendi.

Sevgili üzerinden soygun

Türkiye Halk Bankası'nda, bir yıllık dönemde yaklaşık 15 şubede zimmet olayı yaşandı. Bu olaylarla ilgili olarak banka teftiş kurulu harekete geçerek, müşterilerini dolandıran banka personeli hakkında soruşturma başlattı. Bu soruşturmalar sonucunda zimmet nedeniyle birçok banka personeli hakkında dava açılırken, müşterilerin zararları ise banka kaynaklarından karşılanmak zorunda kaldı.

Öte yandan, yapılan incelemelerde, zimmet olayına karışan Halk Bankası personelinin büyük kısmının, bu işi sevgili ve yakın akrabaları ile yaptığı belirlendi.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 09:53
A