Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yurtdışına kaçırıyorlardı

İstanbul'da çaldıkları kamyonları, sahte belgelerle yurt dışına çıkaran iki ayrı gruptan oluşan çetenin üyesi 19 kişi gözaltına alındı.

Yurtdışına kaçırıyorlardı

 Çetenin oto hırsızlığı grubunun başındaki "Panda Ahmet" lakaplı Ahmet Ö.'nün daha önceden 26 kez, kamyon hırsızlığı grubunun başındaki Sabri S.'nin ise 30 kez polise geliş kaydı bulunduğu ve çeşitli mahkemelerden 3 araması olduğu ortaya çıktı. Zanlıların piyasa değeri 150 ile 250 bin lira arasında değişen kamyonları 6 -10 bin lira arasında sattıkları öğrenildi.

İstanbul'da meydana gelen otomobil ve kamyon hırsızlıklarıyla ilgili Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerince çalışma başlatıldı. Daha önceden benzer suçlardan çok sayıda sabıkası bulunan kişileri yakın takibe alan ekipler, organize bir şekilde otomobil ve kamyon hırsızlığı yapan bir çetenin varlığını tespit etti. İki ayrı gruptan oluşan çete, 4 ay boyunca teknik ve fiziki takibe alındı. Takip sırasında zanlıların yaptığı kamyon hırsızlığı adım adım kamerayla izlendi. Çetenin otomobil ile kamyon hırsızlığı olmak üzere iki ayrı gruptan oluştuğu anlaşıldı. Çetelerden birinin başında "Panda Ahmet" lakaplı Ahmet Ö.'nün diğerinin ise Sabri S.'nin olduğu belirlendi.
Telefon dinlemeleri sırasında çete üyelerinin birbirleriyle konuşurken şifreli konuştukları ortaya çıktı. Zanlıların otomobilden bahsederken "Manita" veya "Eşek" tabirlerini kullandıkları ve "Manitayı ayarlayabildin mi?", "Manitayı getirdin mi?" "Eşeğin gazı bitti yolda kaldı" diye konuştukları tespit edildi.

OPERASYONA 400 POLİS KATILDI

Çete üyelerinin kimlik ve adreslerinin belirlenmesinin ardından 3 gün önce sabaha karşı İstanbul'un çeşitli ilçelerinde 36 ayrı adrese yönelik olarak, özel harekatçıların da aralarında bulunduğu 400 polisle eşzamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda ev ve otomobil hırsızlığı grubunun başındaki Ahmet Ö. ile kamyon grubunun başındaki Sabri S.'in de aralarında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Zanlıların çaldıkları 11 kamyon ile 9 otomobil ele geçirilerek sahiplerine teslim edildi. Baskın yapılan evlerde yapılan aramalarda 85 ham kontak anahtarı, daktilo bilgisayara, sahte kimlik ve belgeler ele geçirildi.

150 BİN LİRALIK KAMYONU 6 BİN LİRAYA SATMIŞLAR

Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilerek sorgulamaları yapılan 19 kişinin çaldıkları otomobillerin motor ve şase numaralarını değiştirdikten sonra veya sahte belge düzenleyerek değerinin altında piyasaya sattıkları belirlendi. Çete üyelerinin çaldıkları 150 bin lira ile 250 bin lira arasında değerindeki kamyonları 6 bin lira ile 10 bin lira arasında değişen fiyatlarda sattıkları öğrenildi. Kamyonların Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan gibi ülkelere götürülerek satıldığı ortaya çıkarıldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 19 kişi Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi.
HÜRRİYET

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!