Geri Yunanistan yardımına onay çıktı

Yunanistan yardımına onay çıktı

Avrupa Birliği dönem başkanı Başbakanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan için 49.1 milyar eurolukyardım dilimi için onay verildiğini açıkladı.

13 Aralık 2012 Perşembe, 14:06 - Ekonomi
A
 Yunanistan yardımına onay çıktı

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Başbakanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan'ı düzende tutmak için ek önlemler almaya hazır olduklarını 49.1 milyar euroluk yardım paketine onay çıktığını açıkladı.

Junkcer açıklamasında Yunanistan için 34.4 milyar euroluk kısmın Aralık ayında verileceğini belirtirken Yunanistan'ın reformları yerine getirmeye devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Güney Kıbrıs içinde ilerleme kaydedildiğini açıklayan Juncker, anlaşmanın yakında sağılacağını belirtti.

Avrupa Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu üyesi Olli Rehn ise bugün ki kararla Yunanistan için uzun süren belirsizlik sürecinin sonladığını söyledi. Rehn,Yunanistan'a verilecek olan kredinin likiditeye geri dönüş sağlayacağını kaydetti.

ESM'in yönenticisi Klause Regling ise EFSF'in şimdi ve Mart sonuna kadar olan dönemde Yunanistan'a 49.1 milyar euro vermeye hazır olduğunu 34.3 milyar euronun Yunanistan'a hemen verileceğini söyledi.

Yunanistan Maliye Bakanı ise "bugün Yunanistan için büyük bir gün" diyerek onayı yorumladı.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


13 Aralık 2012 Perşembe, 14:06
A