Geri Yunanistan: Ülkemizdeki yangınlara rağmen Türkiye'ye yardım teklifimiz halen geçerli

Yunanistan: Ülkemizdeki yangınlara rağmen Türkiye'ye yardım teklifimiz halen geçerli

Türkiye'deki yangın felaketini yakından izleyen ülkelerin arasında bulunan Yunanistan, Türkiye'ye itfaiye uçağı göndermeye hazır olduklarını, ancak buna olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti. Başka bir yardım talebi gelirse de göndermeye hazır olduklarını belirttiler

02 Ağustos 2021 Pazartesi, 08:03 - Güncel
A
Yunanistan: Ülkemizdeki yangınlara rağmen Türkiye'ye yardım teklifimiz halen geçerli
02:02 Manavgat'ta çıkan yangında Yiğitokur çiftinin cansız bedenleri bulundu

İLGİLİ VİDEO

Manavgat'ta çıkan yangında Yiğitokur çiftinin cansız bedenleri bulundu

BBC Türkçe'nin haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'deki yangınların yayıldığı 29 Temmuz'da "Türk dostum Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu telefonla aradım, kendi seçim bölgesi olan Antalya'da çıkan yangınlardan dolayı duyduğum samimi üzüntülerimi dile getirdim ve kendisine Yunanistan'ın yangın söndürme faaliyetleri için her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu söyledim" açıklamasını yapmıştı.Yunan hükümeti, ülkede çıkan yangınlara rağmen Türkiye'den talep geldiği anda Yunan itfaiye ve kurtarma birimlerinin yardıma gönderilmesi teklifinin halen geçerli olduğunu açıkladı.

Türkiye'deki yangınlarla ilgili haberler Yunan basınında hemen her gün takip ediliyor. Yunan basınında yer alan haberlerde havadan söndürme araçlarının yetersiz kalması üzerine Türkiye'nin Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve İran gibi ülkelerden yardım talebinde bulunduğu, ancak Yunanistan'dan gelen teklifleri yanıtsız bıraktığına dikkat çekildi.

Türkiye'deki yangınların büyük boyut kazanması, Yunanistan'da 2019 yılının Temmuz ayında Atina yakınlarındaki banliyö semti Mati'de mahsur kaldığı için 102 kişinin hayatını kaybettiği yangını hatırlattı.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


02 Ağustos 2021 Pazartesi, 08:03
A