Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yumurta alerjisi olanlara grip aşısı uyarısı

Ciddi yumurta alerjisi olanların, daha önce grip aşısı yaptırıp ciddi yan etki gelişenlerin bu aşıyı olmaması gerektiği belirtidi.

Yumurta alerjisi olanlara grip aşısı uyarısı

Academic Hospital İç Hastalıkları ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Turgay Çelikel, ciddi yumurta alerjisi olanların, daha önce grip aşısı yaptırıp ciddi yan etki gelişenlerin, ateşli bir hastalığı olanların ve ''Gullian Bare'' hastalığı geçirenlerin grip aşısı olmaması gerektiğini söyledi.


Çelikel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü ve Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Merkezi'nin, yaşı 6 ayın üzerinde olan herkesin grip aşısı yaptırmasını önerdiğini belirtti.

Özellikle çocukların, hamilelerin, yaşlıların, kronik akciğer ve kalp hastalarının, bağışıklığı baskılanmış olanların (diyabet, böbrek yetmezliği, kanser, kortizon tedavisi alanlar) aşı yaptırması önerisinde bulunan Çelikel, ayrıca risk grubundaki hastalarla yakın teması olan hasta yakınlarının, sağlık personelinin ve 6 aydan küçük bebeklere bakanların, grip aşısı olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Çelikel, ''Ciddi yumurta alerjisi olanların, daha önce grip aşısı yaptırıp ciddi yan etki gelişenlerin, ateşli bir hastalığı olanların ve 'Gullian Bare' hastalığı geçirenlerin grip aşısı olmaması gerekir'' dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!