Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yoksul Afrika'nın milyarderleri

Afrika kıtasında sanılandan çok daha fazla dolar milyarderi olduğu ortaya çıktı.

Yoksul Afrika'nın milyarderleri

Yoksul kıtada toplam servetleri 144 milyar doları bulan 55 milyarder yaşıyor.

Nijerya'da yayımlanan Ventures dergisi, dünyanın en az gelişmiş ülkelerine ev sahipliği yapan kıtada toplam servetleri 144 milyar doları bulan 55 milyarderin yaşadığını yazdı.

Dergiye göre Afrika'nın en zengini, 20,2 milyar dolarlık serveti ile Nijeryalı iş adamı Aliko Dangote. 56 yaşındaki Dangote, 14 ülkede faaliyet gösteren ve yıllık 30 milyon ton üretim kapasitesine sahip çimento fabrikalarının sahibi. Aynı zamanda Afrika'nın en cömert hayırseveri olarak tanınan Dangote, geçen yıl çeşitli kurumlara 100 milyon dolar bağışta bulunmuş.

Listenin 2. sırasında Güney Afrikalı iş adamı Allan Gray yer alıyor. Yatırım şirketleri sahibi 75 yaşındaki Gray'in servetinin 8,5 milyar dolar olduğu sanılıyor.

Afrika'nın en zengin 3. işadamı, yine bir Nijeryalı. Ticaret hayatına gazlı içecekler ve dantel kumaş satarak başlayan 60 yaşındaki Mike Adenuga'nın kurduğu petrol şirketi günde 100 bin varil petrol üretiyor. Aynı zamanda Nijerya'nın en büyük GSM operatörlerinden birinin sahibi olan Adenuga'nın serveti yaklaşık 8 milyar dolar.

Afrika'nın zenginleri listesinde üç de kadın yer alıyor. Kıtanın en zengin kadını 7,3 milyar dolarlık servetiyle Folorunsho Alakija. Servetini petrolden kazanan Nijeryalı iş kadını Alakija, aynı zamanda moda tasarımı ile de uğraşıyor.

Angola Devlet Başkanı Jose Eduardo dos Santos'un yatırımcı kızı Isabel Dos Santos ve Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta'nın annesi Ngina Kenyatta da Afrika'nın en zengin kadınları arasında yer alıyor.

Dünya Bankası verilerine göre yoksulluk sınırı altında yaşayanların sayısının son 30 yılda 205 milyondan 414 milyona yükseldiği kıtadaki 55 milyarderden 20'si Nijerya, 9'u Güney Afrika ve 8'i de Mısır vatandaşı.

Afrobarometer araştırma şirketi tarafından ekim başında yayımlanan bir rapor, Afrika'daki ekonomik büyümenin sadece küçük bir elit grubun çıkarına hizmet ettiğini göstermişti. Forbes dergisinin geçen yıl açıkladığı dünyanın en zenginleri listesinde sadece 16 Afrikalı yer alıyordu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!