Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yenge cinayetine 25 yıl

ADANA'da dekolte kıyafetler giyip gezdiği, telefonla görüşüp "Aşkımla konuştum" dediği ve kardeşini aldattığını iddia ettiği yengesi 24 yaşındaki Gamze Bulut'u tabancayla öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası verilen 45 yaşındaki Ayhan Bulut, Yargıtay'ın bozma kararının ardından 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yenge cinayetine 25 yıl

Merkez Çukurova İlçesi'ndeki Kabasakal Mezarlığı yakınlarında 22 Haziran 2009'da yengesi 2 çocuk annesi Gamze Bulut'u öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bulut ile cinayeti azmettirmekle suçlanan tutuksuz kardeşi 43 yaşındaki Mehmet Bulut, Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Haklarında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen kardeşlerden cinayet sanığı börekçi Ayhan Bulut, yengesini kazayla öldürdüğünü öne sürdü.

'KAZAYLA OLDU'

Olay günü yengesinin eve geç geldiğini belirten Ayhan Bulut son savunmasında şunları söyledi:

"Kendisine nereden geldiğini sordum. Bana 'Dostumun yanından geliyorum' cevabını verip, üst kata çıktı. Yukarı çıktığımda cep telefonuyla konuşuyordu. Beni kastederek konuştuğu kişiye 'Benimle çok uğraşıyor' dedi. Kiminle konuştuğunu sorduğumda 'Dostumla, aşkımla konuşuyorum. Gel seni yanına götüreyim' deyince ben de 'Gidelim' dedim. Otomobille dediği yere gittik. Issız yer olduğu için bagajdaki tabancamı alıp, belime koydum. Gamze, belimden almak isterken tabanca yere düştü. Yerden aldım, elime yapışınca tabanca ateş aldı. Kimseye değmedi. Bu sırada ağaçların arasından 'Hadi gidelim' diyen bir erkek sesi duydum. Gamze'nin elini elimden çekmek isterken tabanca ikinci kez ateş aldı. Bu kez Gamze 'Ah' diyerek yere düştü. Yaralandığını anlayınca hastaneye götürdüm. Tamamen kazayla oldu."

Eşini ağabeyine öldürtmeye azmettirmekle suçlanan fabrika işçisi Mehmet Bulut ise suçlamaları reddederek, "İnsan sevdiği kişiyi öldürtmek ister mi?" diye konuştu.

DAMADINI DA SUÇLADI

Öldürülen Gamze Bulut'un babası Hasan Ekinci ise, kızının damadı Mehmet Bulut'un azmettirmesiyle öldürüldüğünü iddia ederek şöyle dedi:

"Ayhan kızımın peşini bırakmıyordu. Kızımın öldürüldüğü gün hastanede damadım Mehmet'e ne olduğunu sorduğumda, 'Baba beni Ayhan ağabeyim aradı, ne yapacağını sordu. Ben de kafasına sıkmasını söyledim' dedi. Ben de 'İyi halt etmişsin' dedim. Ayhan Bulut kızımı öldürürken, niye iddia ettikleri dostunu da öldürmedi? Öldürseydi o zaman elini sıkar alnından öperdim."

KOCASIYLA KONUŞMUŞ

Öldürülen kadının cep telefonu kayıtları incelendiğinde son görüştüğü ve "Aşkımla konuştum" dediği kişinin eşi Mehmet Bulut olduğu anlaşıldı. Mahkeme heyeti, Ayhan Bulut'u, 'töre ve namus saikiyle' cinayeti işlediğini göz önünde bulundurarak ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Ancak, duruşmadaki iyi hali dikkate alınıp, verilen ceza ömür boyu hapis cezasına çevrildi.

Ağabeyini cinayete azmettirdiği suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Mehmet Bulut'un ise beraatına karar verildi.

YARGITAY BOZDU, CEZA 25 YILA İNDİ

Sanık avukatının itirazı üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını sanık Ayhan Bulut lehine bozdu. Bozma gerekçesinde, "Sanık Ayhan'ın, erkek kardeşi Mehmet'in eşi olan Gamze'yi, kendisinin dayattığı yaşam biçimine uymadığı için 'toplumda bu şekilde davrananların öldürülmesi gerektiği yönünde herhangi bir beklenti bulunmadığı halde' sırf kendi sübjektif değerlendirmelerine dayalı olarak öldürmesinin, töre saikiyle öldürme biçiminde nitelendirilmesi mümkün değildir" denildi.

Yenge cinayeti sanığı Ayhan Bulut'un, Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılandı. Önceki savunmalarını tekrar eden sanık Bulut, olayın kaza sonucu olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti, sanık Bulut'u bu kez 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Sonra da duruşmalardaki iyi halinden dolayı cezasını 25 yıla indirdi.
 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!