Geri Yaşam süresi uzadı hastalıklar arttı

Yaşam süresi uzadı hastalıklar arttı

Şimdiye kadar yapılan en kapsamlı araştırma, insanların ''daha uzun, ama daha hasta'' yaşadığını ortaya çıkardı.

13 Aralık 2012 Perşembe, 23:14 - Sağlık
A
Yaşam süresi uzadı hastalıklar arttı

"Lancet" dergisinde yayımlanan, şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı yaşam süresi ve en önemli sağlık riskleri araştırması, hayatta kalan çocuk sayısındaki artışa paralel olarak ileri yaşlarda ortaya çıkan kronik hastalık oranlarında önemli bir yükselme olduğunu gösterdi.

Araştırmaya göre, Afrika'nın bazı ülkeleri dışında yetersiz beslenme tarihe karışırken obezite, en önemli sağlık sorunlarından biri haline geldi.  Araştırmayı yapan Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü'nden Christopher Murray, 21. yüzyılın en önemli sağlık sorunlarını yüksek tansiyon, sigara ve alkol tüketimine bağlı rahatsızlıklar, kronik hastalıklar, yaralanmalar, akıl ile kemik ve eklem hastalıkları olarak sıraladı.

Gelişmiş ülkelerde yaşlı nüfusun artmasıyla bu etkenlerin sağlık sorunlarının yüzde 50'sinden fazlasını oluşturduğuna dikkati çeken Murray, tüm ülkelerde ortalama yaşam süresinin uzadığını, buna karşın görme ve işitme kaybı, depresyon gibi akıl hastalıklarıyla boğuşanların sayısının büyük artış gösterdiğini belirtti.

Ölüm sebeplerine bakıldığında ise ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Nüfusun yaşlanmasına bağlı olarak kalp hastalıkları ve felç, ilk sırada yer aldı. Bu hastalıkları, akciğer, karaciğer, mide ve kolon kanserleri izledi.
 

Diğer Sağlık ve Beslenme Haberleri için tıklayın


13 Aralık 2012 Perşembe, 23:14
A