Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yanlış iğne öldürdü

Ağızdan verilmesi gereken ilacı damardan vermesi nedeniyle hayatını kaybetti

Yanlış iğne öldürdü

Nadir görülen bir hastalığa yakalanan 15 aylık Azra bebek, hemşirelerin ağızdan verilmesi gereken ilacı damardan vermesi nedeniyle hayatını kaybetti. Aileye bilgi verilmezken İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü hemşirelerden şikayetçi oldu, dava açıldı

Muş'ta yaşayan ve bir beton fabrikasında denetmen olarak çalışan Erkan Korkmazer ve eşi Gülsüm'ün, 2009 yılı Haziran ayında Azra isimli kızları dünyaya geldi. Azra bebek, henüz 5 aylıkken 200 binde bir görülen bir hastalığa yakalandı. Minik Azra, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda tedaviye alındı. Ancak Azra'ya her gün ortalama 2 litre taze kan verilmesi gerekiyordu. Baba Korkmazer, küçük kızı Azra için her gün kan alıyor, karşılığında ise gönüllüler gelerek kan veriyordu. Hatta Azra bebeğin kurtulması için internette "Azra'ya hayat verin" kampanyası bile başlatıldı.

Aniden kötüleşti, kurtarılamadı

Tedaviye her gün biraz daha olumlu yanıt veren Azra bebeğin ailesi, yaklaşık 10 aydır devam eden tedavinin ardından minik kızlarının iyileşmeye başladığını düşündü. Ancak 5 Eylül 2010 günü ise İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım servisinde tedavi olan Azra, aniden hayata gözlerini yumdu.

Ancak Azra'nın ölümü ardındaki korkunç hata, olaydan ancak 1 yıl sonra ortaya çıktı. İddiaya göre, Azra bebeğin ölümü, o gün yoğun bakım servisinde görevli hemşireler Neslihan Yaşar ile Özlem Mutlu'nun korkunç hatasından kaynaklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre, olay günü yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Azra bebeğe görevli doktor Euthyrox isimli ilacın verilmesini istedi. Ancak hemşireler Yaşar ve Mutlu, ilacı ağızdan vermek yerine Azra bebeğe damardan enjekte etti. Yanlışlığı fark eden hemşireler, görevli doktoru durumdan haberdar etti. Doktor, kötüye giden Azra bebeğe müdahale etti ancak başarılı olamadı.

6 yıla kadar hapisleri isteniyor

Olayla ilgili kendi içinde bir soruşturma yapan hastane yönetimi, durumu rektörlüğe ihbar etti. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ise Azra bebeğin ölümüne neden olan hemşireler Neslihan Yaşar ve Özlem Mutlu'yu işten uzaklaştırdı ve haklarında şikayetçi oldu. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı hazırladığı iddianamede, hemşirelerin gerekli dikkat ve özeni göstermeyerek Azra Korkmazer'in ölümüne neden olduklarını belirterek, Yaşar ve Mutlu hakkında "taksirle ölüme neden olmak" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Savcı ayrıca hemşirelerin görevden uzaklaştırılmasını talep etti.

Ailenin haberi yok

Ancak, hastane yönetiminin Korkmazer ailesine Azra'nın ölüm nedenini söylemediği ortaya çkıtı. Minik kızlarının pençeleştiği hastalığı nedeniyle hayata veda ettiğini düşünen aile, Muş'a dönerken Azra'nın ölümü ile ilgili yürütülen soruşturmadan dahi haberdar olmadıkları öğrenildi. Muş'ta yaşayan acılı aile kızlarının gerçek ölüm nedenini  öğrenince büyük bir şok yaşadı. Acılı baba Erkan Korkmaz, "Kızımın normal bir şekilde hayatını kaybettiğimizi düşündüğümüz için otopsi yaptırmadık. Azra'nın ölümünde bir hata olduğunu hiç düşünmedim. Şu an şoktayım. Haberimiz dahi olmadan bir dava açılmış ve biz de mağdur olarak gösterilmişiz. Kimse bize sormadı. Savcı bile sormadı" diye tepki gösterdi.

VATAN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!