Geri Vladimir Putin: Rusya, Avrupa'ya Soğuk Savaş döneminde bile gaz tedarik etti

Vladimir Putin: Rusya, Avrupa'ya Soğuk Savaş döneminde bile gaz tedarik etti

Avrupa'ya gaz tedarikine devam etmeye hazır olduklarını söyleyen Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya'nın Soğuk Savaş döneminde bile Avrupa'ya gaz akışını durdurmadığını vurguladı.

13 Ekim 2021 Çarşamba, 15:31 - Dünya
A
Vladimir Putin: Rusya, Avrupa'ya Soğuk Savaş döneminde bile gaz tedarik etti

Rusya Enerji Haftası Forumu'nda konuşan Devlet Başkanı Vladimir PutinAvrupa'da yaşanan gaz kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Putin, "Geride kalan on yılda, Avrupa enerji sektöründe art arda sistemsel hatalar yapıldı. Bunlar da Avrupa piyasasında büyük ölçekli bir krize yol açtı. Eğer gaz tedarikini artırmamızı talep ederlerse, bunu artırmaya hazırız. Partnerlerimiz ne kadar isterse o kadar artırıyoruz. Bir tek ret bile vermedik" dedi.

'TürkAkım üzerinden gaz sevkiyatını artırıyoruz'

Rusya'nın TürkAkım ve hatta Ukrayna'daki gaz transit sistemi de dahil mevcut hatlardan gaz sevkiyatını artırdığına dikkat çeken Putin, TürkAkım, Kuzey Akım 2 ve diğer boru hatlarının enerji güvenliğini sağlayacağını, sera gazı emisyonlarını azaltacağını vurguladı.

'Enerjiyi silah olarak kullanmıyoruz'

Rusya'nın enerjiyi silah olarak kullanıp kullanmadığının sorulması üzerine Putin, "Rusya, hiçbir silah kullanmıyor, ekonomide bundan söz dahi edilemez. Rusya, Soğuk Savaş'ın en zorlu dönemlerinde bile Avrupa'ya gaz sevk ederek sözleşme yükümlülüklerini düzenli, sürekli ve eksiksiz olarak yerine getirdi" ifadelerini kullandı.

'Kuzey Akım 2'nin gerilimi ve fiyatları düşüreceğinden eminim'

Rusya'nın 2021 yılı sonu itibarıyla gaz ihracatında rekor kırabileceğini kaydeden Putin, Kuzey Akım 2 önündeki idari engellerin henüz kalkmadığına ve bu hattın devreye alınmasının Avrupa enerji piyasasındaki gerilimi ve fiyatları düşüreceğinden emin olduğunu vurguladı.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


13 Ekim 2021 Çarşamba, 15:31
A