Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Valentino Celal yakalandı

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Ortakent beldesinde, jandarma ekiplerinin bir dükkana yaptığı baskın sonucunda, Osmanlı dönemine ait tarihi eserler ele geçirildi.

Valentino Celal yakalandı

Ortakent'te bir dükkanı teknik takibe alan jandarma ekipleri, ses sistemi dükkanı gibi görünen dükkana baskın yaptıklarında, gördükleri tarihi eserler karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Kendisini "Valentino Celal" olarak tanıtan 68 yaşındaki Celal Yüksel'in evine ve dükkanına eş zamanlı operasyon düzenleyen ilçe jandarma ekiplerince; Osmanlı dönemine ait yaklaşık 500 yıllık padişah tahtı ele geçirildi. Tahtın yanı sıra, 12 adet sikke, 1 adet kolye, 1 adet Osmanlı dönemine ait mühür, 8 adet markası ve menşei tespit edilemeyen tarihi silah, 5 adet fişek, mermi, Sakal-ı Şerif'in saklandığı kutu, tarihi kasa, Osmanlı dönemine ait mezar taşı, kaplumbağa kabuğuna işlenmiş hat levha ve birçok tarihi eser ele geçirildi.
Olayla ilgili olarak adliyeye sevk edilen Celal Yüksel, 'Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefetten hakim karşısına çıkarıldı.

Öte yandan, Osmanlı dönemine ait olan ahşap oymalı taht, müzeden gelen yetkililer tarafından sökülüp 11 parçaya bölünerek, dükkandan çıkarıldı. 500 yıllık tahtın, yapılacak işlemlerin ardından İstanbul - Topkapı Sarayı'na gönderilerek sergileneceği öğrenildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!