Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ülker, Japonlarla noodle üretiyor

Yıldız Holding ve Nissin Foods Holdings ortaklığıyla kurulan Nissin Yıldız şirketi, kuruluşunun birinci yılında ilk ürünü olan Makarneks Çabuk Erişte'yi tüketicilerine sundu.

Ülker, Japonlarla noodle üretiyor


 

Nissin Yıldız, Makarneks ile çabuk erişteyi Türkiye'de üreten ilk şirket olacak. Japon teknolojisini Türk mutfağı ile tanıştıran Makarneks, 3 dakikada hazırlanabilen lezzetli ve pratik bir öğün olacak.

Yıldız Holding'in, Japonya'nın en büyük noodle üreticisi Nissin Foods Holdings ile kurduğu Nissin Yıldız şirketi, birinci yılında Türkiye'yi lezzetli ve pratik bir ürünle tanıştırıyor. Nissin Yıldız'ın ilk ürünü Makarneks için Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Nissin Foods Holdings Strateji Başkanı (CSO) Noritaka Ando ve Nissin Yıldız Gıda Genel Müdürü Kenji Kato, bir araya geldi.

Tam bir yıl önce 8 Ekim 2012'de, iki şirket arasındaki ortaklık, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ile Nissin Foods Holdings CEO'su Koki Ando'nun İstanbul'da attığı imza ile hayata geçmişti.

Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Nissin Foods Holdings ile 10'uncu global ortaklığı gerçekleştirdiklerini belirterek "Nissin Yıldız, Makarneks ile çabuk erişteyi Türkiye'de üreten ilk şirket olacak. Bu alandaki potansiyelin yıllık 1 milyar porsiyon olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

Bu ortaklık ile Yıldız Holding'in güçlü dağıtım ağ ve yerel üretim gücünün, Nissin Foods'un "anında hazırlanabilen noodle" (instant noodle) üretim teknolojileri ile birleşmiş olduğuna işaret eden Tütüncü, % 50-50 ortaklıkla ve yaklaşık 88 milyon TL sermaye ile kurulan Nissin Yıldız'ın Sakarya Hendek'teki modern tesiste üretim yaptığını hatırlattı.

Türkiye pazarında gelecek vaat eden kategoriler için, konusunda uzman ve dünyanın lider şirketleriyle ortaklıklar kurma stratejilerini hatırlatan Mehmet Tütüncü, şöyle devam etti: "Şehirleşme ve çalışan kadın oranının artması tüketici davranışlarında değişikliğe neden oluyor. Günlük yaşamın hızlı temposunda tüketicilerin daha hızlı ve kolay hazırlanan yemeklere gösterdiği ilgi sebebiyle hijyen standardı yüksek olan paketli gıdalar ve atıştırmalık ürünler kategorisi hızlı büyüyor. Türkiye'de hızlı pişen makarna ve noodle konusunda üretim yapan bir şirket bulunmuyor. Bu yeni kategorinin hızlı gelişeceğini öngörüyoruz."


JAPON TEKNOLOJİSİ TÜRK MUTFAĞINDA

Nissin Foods Holdings Strateji Başkanı Noritaka Ando da şunları söyledi: Çabuk erişte, Nissin Foods Holdings'in kurucularından Momofuku Ando'nun 55 yıl önce icat ettiği bir ürün. Şu anda dünyada yıllık 100 milyar paket çabuk erişte tüketiliyor. Nissin Foods çabuk erişteyi dünya pazarına sunma konusunda uzman bir şirket. Nissin Foods Holdings olarak 18 ülkede çabuk erişte üretimi yapıyoruz, ürünlerimiz 80'den fazla ülkede satılıyor. Türkiye önemli bir makarna üreticisi ve aynı zamanda tüketicisi. Makarna dışında erişte diye bir kültürünüz var. Öte yandan Türkiye dünyada en hızlı gelişen ülkelerden biri. Dolayısıyla satın alma gücünüz yüksek ve ayrıca genç, dinamik bir nüfusa sahipsiniz. Bu olumlu göstergeler sebebiyle Türkiye'de olmak istedik. Ortağımız Yıldız Holding'in birçok büyük markası var ve faaliyet gösterdiği pek çok kategoride lider konumda. Sadece Türkiye'de değil, bölgesindeki ülkelerde de çok güçlü bir dağıtım ağına sahip. Nissin Yıldız'ın kurulmasıyla iki lider şirketin gücü birleşti, ilk ürünümüz Makarneks ile Türkiye'de yeni bir pazar yaratıyoruz" şeklinde konuştu.

Makarneks'in Türk tüketicisi için yeni bir ürün olduğunu söyleyen Nissin Yıldız Gıda Genel Müdürü Kenji Kato da şunları ifade etti: "Nissin Foods Holdings kurucusu Momofuku Ando'nun buluşu olan Flash Frying tekniği ile üretim yapıyoruz. Bu teknikte hamurun içinde bulunan su buharlaşıyor ve hamur içinde hava kabarcıkları oluşuyor. Pişirme sürecine geçildiğinde, erişteye eklenen su, hava boşluklarını doldurarak eriştenin orijinal formunu kazanmasını sağlıyor."

Kenji Kato, 3 dakika içinde kolayca hazırlanan Makarneks'in şimdilik Türk tüketicisinin en çok tercih ettiği 3 çeşit ile pazara sunulduğunu belirterek şöyle devam etti: "İlk etapta peynirli, domates soslu ve acılı domates soslu olarak üç çeşidimizi tüketicilerimize sunduk. Makarneks, her yerde tüketilebilecek alternatif lezzetler sunan pratik bir yemek. Öğrenciler ve çalışma hayatına yeni başlayan, yalnız yaşayan gençlere ulaşmak istiyoruz. Gençler, uzun uzun yemek hazırlamak yerine arkadaşlarıyla zaman geçirmeyi tercih ediyorlar. Bu sebeple pratik hazırlanan yemeklere ilgi gösteriyorlar. Ürünümüzle ilgili yaptığımız tüketici araştırmalarında da bu sonuçları gördük; tüketicilerimiz yüzde 80 oranda ürünü denemeden satın alacaklarını söyledi."

"Zamanı iyi kullan" sloganı ile tüketiciye tanıtılacak olan Makarneks, tüm satış noktalarında 1 TL'den satışa sunuldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!