Geri UİB ihracatı yüzde 11 arttı

UİB ihracatı yüzde 11 arttı

ULUDAĞ İhracatçı Birlikleri (UİB) kaydıyla nisan ayında yapılan ihracat, 1 milyar 934 milyon dolar olarak gerçekleşti.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 17:28 - Bursa Bölge
A
UİB ihracatı yüzde 11 arttı

Geçen yılın nisan ayında yapılan ihracata oranla aylık bazda yüzde 11.22 artış kaydedildi. UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, alternatif pazarların yeni soluk getirdiğini belirterek AB ve ABD pazarına dikkat çekti. Gençoğlu, "AB ile ABD arasında yapılacak ve Türkiye'nin taraf olmayacağı bir serbest ticaret anlaşması Türkiye'yi olumsuz etkiler" dedi.

Orhan Gençoğlu, nisan ayı itibariyle yılın ilk 4 aylık döneminde ihracatın 7 milyar 492 milyon 444 bin dolara ulaştığını açıkladı. Gençoğlu, geçen yılın aynı dönemine göre ilk 4 aylık dönemde yapılan ihracatta yüzde 4.39 artış yaşandığını söyledi. Gençoğlu, geçen yılın nisan ayında yapılan ihracata oranla aylık bazda da yüzde 11.22 oranında artış yaşandığına dikkat çekti. Yılın ilk 4 aylık bölümünü olumlu olarak geride bıraktıklarını söyleyen Gençoğlu, 21 milyar dolarlık yıl sonu hedefine emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti.

OİB GAZ KESMİYOR

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.44 artış görülerek 1 milyar 584 milyon 989 bin dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti. Gençoğlu, 4 aylık ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,05 artarak, 6 milyar 200 milyon 509 bin dolara ulaştığını dile getirdi.

UTİB İHRACATI YÜZDE 14.54 ARTTI

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) nisan ayı ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,54 arttığına dikkat çeken Gençoğlu, 117 milyon 598 bin dolar ihracat yapıldığını söyledi. Gençoğlu, UTİB'in geriye dönük bir yıllık toplam ihracatın da yüzde 9.69 artarak 1 milyar 257 milyon 409 bin dolara ulaştığını vurguladı.

UHKİB İHRACATI YÜZDE 17.58 YÜKSELDİ

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (UHKİB) Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17.58 oranında bir yükselişle 46 milyon 813 bin dolara ulaştığını dile getiren Orhan Gençoğlu, "UHKİB'in son 4 aylık ihracatı yüzde 14.46 oranında yükselişle, 185 milyon 343 bin dolar olarak gerçekleşti" dedi.

UMSMİB İHRACATI YÜZDE 19.82 ARTTI

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (UMSMİB) nisan ayı ihracatının 15 milyon 493 bin dolara ulaşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.82 oranında yükseldiğini ifade eden Gençoğlu, UMSMİB'nin yılın ilk 4 aylık toplam ihracatını da yüzde 9,21 artırara, 58 milyon 385 bin dolara çıkarttığını açıkladı.

UYMSİB İHRACATI YÜZDE 9.28 YÜKSELDİ

Nisan ayında ihracatı yüzde 9.28 oranında artan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin (UYMSİB) ise 5 milyon 487 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyleyen Gençoğlu, "UYMSİB'nin, 2013'ün ilk dört ayındaki ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,49 artarak 23 milyon 959 bin dolar olarak gerçekleştirildi" diye konuştu.

'YENİ PAZARLAR NEFES ALDIRDI'

Orhan Gençoğlu, ülkenin büyümesinde en büyük payın başarılı ihracat hamleleri olduğunu kaydetti. Gençoğlu, "Özellikle Avrupa'da sıkıntıların etkisini azaltmaya yönelik Ortadoğu ve Afrika pazarlarına açılım büyük bir başarıdır. 2002 yılında bizim Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ihracatımızın toplam ihracat içindeki payı yüzde 12 iken, bu rakam bugün neredeyse yüzde 32'ye ulaştı. 10 sene içerisinde bu kadar büyük bir dönüşüm yaşanmış. Bu dönüşüm yaşanmasaydı, Avrupa'daki borç krizinin Türkiye üzerindeki etkisi çok daha büyük olur, ihracatımız ciddi düzeyde kan kaybederdi" dedi.

"AB - ABD ANLAŞMASI TÜRKİYE'Yİ OLUMSUZ ETKİLER"

Gümrük Birliği konusunda da açıklamalarda bulunan Gençoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Anlaşması olmasına karşın, AB'nin üçüncü ülkelerle yapacağı anlaşmalara Türkiye'nin taraf olmaması gibi bir durum var. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Geçmiş hükümetlerin aldığı bu kararın sıkıntısını yıllardır yaşıyoruz."

Gümrük Birliği konusunun çözüme kavuşmasının ihracatçılara nefes aldıracağını söyleyen Gençoğlu, AB ile ABD arasında yapılacak 'Transatlantik Serbest Ticaret Anlaşması'ndan, Türkiye'nin Amerika ile olan ticaretinin olumsuz etkileneceğini dile getirdi.

'VİZELERİN KALDIRILMASI İHRACATÇIYI MOTİVE ETTİ'

Gençoğlu, Türkiye'nin dışa açılım sürecinde birçok ülke ile vize muafiyeti anlaşmaları imzalamasının ihracata olumlu yansıdığını da kaydetti. Vizenin, ihracatın önünde önemli bir engel oluşturduğunu ifade eden Gençoğlu, "Vizeler kaldırıldıkça ihracatçımızın motivasyonu ve gayreti de artıyor. Hükümetimize bu yöndeki çabaları için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 17:28
A