Geri Uğur Acar ile Turan Çolak'ın deniz keyfi

Uğur Acar ile Turan Çolak'ın deniz keyfi

TÜRKİYE'nin ilk yüz nakli ameliyatı ile tıp tarihine geçen 20 yaşındaki Uğur Acar ile dördüncü yüz nakillisi 35 yaşındaki Turan Çolak, Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı'nda denize girdi.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 10:58 - Yaşam
A
Uğur Acar ile Turan Çolak'ın deniz keyfi

 


Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, 21 Ocak 2012'de Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar ile 15 Mayıs 2012'de dördüncü yüz nakli yapılan Turan Çolak, nakilden sonra üyesi oldukları Akdeniz Organ Nakli ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (AKBÖHONDER) Başkanı Mehmet Şahan ile birlikte Konyaaltı Plajı'na gitti.

Denizin ve güneşin tadını çıkaran Uğur Acar, "Nakilden 4 ay sonra, 7 Nisan 2012'de, Kargıcak'ta Mehmet Şahan ile denize girip piknik yapmıştık. Bugün ise bunaltıcı sıcaktan kurtulmak için kader arkadaşım Turan Çolak ve Mehmet Şahan ile Konyaaltı Plajı'na geldik. Deniz sıcak, hava çok güzel. Akdeniz'in mavi ve ılık sularında deniz sezonunu açmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

STRES SONRASINDA GÜZEL GÜNLER

Turan Çolak, Antalya'da bulunduğu süre içinde çok güzel günler yaşadığını, 15 gün sonra da birinci nakil yaşını kutlayacağını söyledi. Çolak, "Aşırı stresli günlerin ardından denize girerek stresten arındık. Moral depoluyoruz. Deniz güzel, hava güzel, her şey yolunda bugün nakilden sonra ilk kez denize giriyorum, çok mutluyum" dedi.

DENİZE GİRMENİN KEYFİ

AKBÖHONDER Başkanı Mehmet Şahan ise Uğur ve Turan ile deniz keyfi yaşadıklarını söyledi. Şahan, "Yüz nakli olan arkadaşlarımızla her gün bir aradayız. Ben de 33 yıl önce ilk böbrek nakli olarak birisi olarak onların yaşadıkları sıkıntıları en iyi bilen biriyim. Yüz nakilli arkadaşlarımla Antalya'nın bunaltıcı gününde Konyaaltı Plajı'na geldik. Denize girerek serinledik. Gönlümüzce bir gün geçiriyoruz" diye konuştu.

TREN KAZASI SONRASINDA BEYİN ÖLÜMÜ

Uşak'ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 6 çocuk babası, tekstil işçisi 39 yaşındaki Ahmet Kaya'nın yüzü Türkiye'de ilk defa yapılan ameliyatla Uğur Acar'a kolları ve sağ bacağı ise 34 yaşındaki Atilla Kavdır'a geçen 21 Ocak'ta nakledilmişti. Kılcal damarlar nedeniyle uyum sorunu yaşayan ve morarma görülen bacak ertesi gün ameliyatla alınırken Kavdır nakilden 103 gün sonra mantar enfeksiyonu nedeniyle öldü. Turan Çolak'a ise Uşak'ta, 15 Mayıs 2012'de intihar sonucu hayatını kaybeden 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın yüzü nakledilmişti.

Diğer Yaşam Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 10:58
A