Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Üç günlük bebeğe kalp ameliyatı

Kalbinde delik olan üç günlük bebeğe, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi'nde kalp ameliyatı yapıldı.

Üç günlük bebeğe kalp ameliyatı

ÜDenizli'de ana vücut atardamarı ve akciğer atardamarı ters, ana aort damarında gelişme geriliği ve kalbinde delik olan 3 günlük bebek, dört hafta önce yapılan kalp ameliyatı ile sağlığına kavuşturuldu.

Çocuk Kardiyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Doğan, Ercan Mendeş ile Filiz Mendeş çiftinin bebeğini gebelik döneminde erken teşhis ederek, doğumdan sonra hayatta kalması için büyük ve çok riskli ameliyatlar gereken bir hastalık olduğunu belirtip gebeliğin kürtajla sonlandırılabileceği söyledi. Bunun aile tarafından kabul edilmemesi üzerine Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgin Emrecan, doğum sonrası ameliyata karar verdi. Zor ve uzun bir ameliyat olduğu belirtilmesine ve bebeğin yaşama ihtimali az olmasına rağmen aile ameliyatı kabul etti.

Bebek Mendeş'in, 18 dereceye kadar soğutulmuş, gelişmemiş olan aort damarı ve beyne dağıtım yapan damarı, yaklaşık 4,5 saat süren bir ameliyatla genişletildi. Akciğer ve vücut atardamarları ters olduğundan, yerleri normal pozisyonuna getirildi. Kalbindeki delik, yamayla kapatıldı. Ameliyattan sonra yenidoğan yoğun bakım servisine alınan bebek, Prof. Dr. Hacer Ergin ve Doç. Dr. Özmert Özdemir tarafından kontrol altında tutuluyor. Hızla iyileşen bebek Mendeş'in artık anne sütüyle beslenebildiği ve çok kısa bir süre sonra taburcu olacağı belirtildi. Ameliyat, Denizli ve çevre illerde ilk olma özelliği taşıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!