Geri Tütün mamulleri ve içeceklerde ÖTV uygulaması değişikliğine gidildi

Tütün mamulleri ve içeceklerde ÖTV uygulaması değişikliğine gidildi

Tütün mamulleri ile alkollü ve alkolsüz içeceklerin komisyoncu veya konsinyi işletmeye tesliminde özel tüketim vergisi (ÖTV) doğacak. Buna göre tütün mamulleri ve içecekler komisyoncu ve konsinye işletmelere teslimi anında ÖTV doğacak

27 Mayıs 2021 Perşembe, 09:38 - Güncel
A
Tütün mamulleri ve içeceklerde ÖTV uygulaması değişikliğine gidildi
04:53 Uzmanlardan nargile uyarısı!

İLGİLİ VİDEO

Uzmanlardan nargile uyarısı!

Tütün mamulleri ile alkollü ve alkolsüz içeceklerin komisyoncu veya konsinyi işletmeye tesliminde özel tüketim vergisi (ÖTV) doğacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Özel Tüketim Vergisi (III) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, (III) Sayılı Liste kapsamındaki tütün mamulleri, alkollü ve alkolsüz içecek gibi ürünlerin komisyoncular vasıtasıyla veya konsinyasyon suretiyle satışında vergiyi doğuran olay, bu malların komisyoncular veya konsinyi işletmelere teslimi anında meydana gelecek.

Mükelleflerin, komisyoncular vasıtasıyla veya konsinyasyon suretiyle mal satışında, bu malların komisyoncular veya konsinyi işletmelere tesliminde vergiyi doğuran olay gerçekleştiğinden, söz konusu teslime ilişkin hesaplanan ÖTV ve KDV, fatura veya benzeri belgelerde ayrıca gösterilecek.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


27 Mayıs 2021 Perşembe, 09:38
A