Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TÜSİAD'dan çözüm sürecine tam destek

Başbakan Recep Erdoğan'ı ziyaret eden TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, "Çözüm sürecine ilişkin endişemiz yoktur, sürece ilişkin inancımız vardır" dedi.

TÜSİAD'dan çözüm sürecine tam destek

 


TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin, "Türkiye'nin huzura, barışa kavuşması bakımından bu süreç çok önemli. İnşallah sürecin memleketin hayrına, barışın ardından yapacağı büyük sıçramaya vesile olacağına hemfikir olduk" dedi.

Erdoğan ile Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde yaklaşık bir saatlik görüşme gerçekleştiren Yılmaz, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, gayet verimli, yararlı bir toplantı olduğunu söyledi.

Dönem programıyla ilgili detaylı bir sunumda bulunduklarını aktaran Yılmaz, "Sayın Başbakan'ın programımızla ilgili gayet kapsamlı değerlendirmelerini alma fırsatı bulduk. Programımızın tamamlanması bakımından önemli girdiler mümkün oldu" dedi.

Yılmaz, bu toplantı vesilesiyle, Başbakan Erdoğan'ın yapacağı gezi çerçevesinde TÜSİAD'ın ABD'deki faaliyetleri ve özellikle Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) anlaşmasına ilişkin beklentilerini dile getirme fırsatı bulduklarını vurgulayarak, "Gerek AB'de, gerek Amerika'da bu konuda yaptığımız çalışmalardan söz ettik. Türkiye için çok önemli bir anlaşma olacak bu gelişmenin Türkiye menfaatleri gözetilerek tamamlanması konusunda karşılıklı hemfikir olduk. Kendisinin bu konudaki hassasiyetini öğrenmekten mutluluk duyduk" şeklinde konuştu.

Çözüm sürecine destek

Türkiye'nin 30 yıldır süren şiddetten, terörden arındırılmasıyla ilgili çözüm sürecine ilişkin beklentilerini Başbakan Erdoğan'a anlattıklarını söyleyen Yılmaz, Başbakan'ın bu konudaki kararlılığını gördüklerini ifade etti.

Yılmaz, "Türkiye'nin huzura, barışa kavuşması bakımından bu süreç çok önemli. İnşallah sürecin memleketin hayrına, barışın ardından yapacağı büyük sıçramaya vesile olacağına hemfikir olduk. Gerek bölgesel, gerek ulusal anlamda kalkınmamızda TÜSİAD'ın rolüyle ilgili sayın Başbakan'ın görüşlerini aldık. Başbakan, TÜSİAD'a bu konuda önemli görevler düştüğünün altını çizerken, biz de bu konudaki detaylı çalışmalarımız, hazırlıklarımız hakkında kendisine bilgi verdik" ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin, çözüm sürecine ilişkin konuşulup konuşulmadığını sorması üzerine Yılmaz, "Tabii ki TÜSİAD'ın bu konudaki hazırlıklarından bahsettim. Bu konuya ilişkin yapacağımız çalışmaları kendilerine arz etme fırsatı bulduk" yanıtını verdi.

Yılmaz, "Sürece ilişkin herhangi bir endişe belirttiniz mi?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Hayır. Sürece ilişkin endişemiz yoktur, sürece ilişkin inancımız vardır. Hepimizin sürece ilişkin inancı vardır. Ülkede barışın gelmesi ve bu toplumun huzura kavuşması ve bu huzurla refah sıçraması yapmasının arifesindeyiz inşallah."

"TÜSİAD ile hükümet arasında daha önce yaşanan polemiklerin toplantıda gündeme gelip gelmediği"nin sorulması üzerine de Yılmaz, "Gayet yararlı, faydalı, kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!