Geri Türkiye'yi ağlatan o anları anlattı! Beril bebeğin son durumu açıklandı

Türkiye'yi ağlatan o anları anlattı! Beril bebeğin son durumu açıklandı

Afyonkarahisar'da üzerine kaynar su dökülen 15 aylık Beril Server Aktaş'ın hava ambulansıyla Eskişehir'deki hastaneye götürülürken can acısı ve korkuyla sağlık çalışanına sarılması Türkiye'yi ağlatmıştı. Eskişehir Şehir Hastanesi Yanık Merkezi'nde tedaviye alınan Beril bebeğin hayati tehlikesi yok. Anne Fatma Aktaş (28) ise "Mutfağa kahvaltı hazırlamaya girmiştim, kızım da odadaydı. Ne ara geldi bilemedim, sıcak suyu üzerine çekti. Sağ olsun, helikopterdeki sağlık çalışanı, çok ilgilenmiş. Teşekkür ediyorum herkese" dedi.

21 Mayıs 2021 Cuma, 07:19 - Güncel
A
Türkiye'yi ağlatan o anları anlattı! Beril bebeğin son durumu açıklandı
03:37 Türkiye'yi ağlatan o anları anlattı! Beril bebeğin son durumu açıklandı

İLGİLİ VİDEO

Türkiye'yi ağlatan o anları anlattı! Beril bebeğin son durumu açıklandı

03:07 Türkiye'yi ağlatan o anları anlattı

İLGİLİ VİDEO

Türkiye'yi ağlatan o anları anlattı

Afyonkarahisar'da yaşayan Fatma-Mahmut Aktaş çiftinin bebekleri 15 aylık Beril Server Aktaş'ın üzerine kaza sonucu kaynar su döküldü. Vücudunun büyük bölümünde yanıklar oluşan Beril bebek, Sağlık Bakanlığı'nın ambulans helikopteriyle Eskişehir Şehir Hastanesi Yanık Merkezi'ne götürüldü. Helikopterde korkudan ve canı yandığı için ağlamaya başlayan bebek, Acil Tıp Teknisyeni Mehmet Canko'nun boynuna sımsıkı sarıldı.

'KUCAĞIMDA 1 SAAT UÇTUK'

Canko, bebeği sedyeye yatırmak istese de boynunu bırakmayınca yaklaşık 1 saat süren yolculukta bu şekilde uçtular. Beril bebeğin, sağlık çalışanının boynuna sımsıkı sarılışını gösteren fotoğraf, sosyal medyada yüzlerce beğeni ve yorum aldı. Acil Tıp Teknisyeni Mehmet Canko, o anları Hürriyet'e anlattı: "Ambulans siren sesleri, helikopter sesi bebeği çok korkutmuştu. Seyahatimiz toplam 1 saat sürdü. Bebeği o esnada monitöre bağlamak için ayırmak istediğimizde dahi boynumu yırtarak sarıldı ve bırakmak istemedi. Biz de inisiyatif alarak cihazlara bağlamadık. Benim çocuğum yok ama o an 'Kendi çocuğum olsa ne yapardım?' diye düşündüm. Helikoptere binen çocuklar genellikle ilk 10 dakikadan sonra sakinleşir ve uyurlar. Beril de bir süre sonra uyudu. O uyuduktan sonra da doktorla ikimiz oturup ağladık."

SAĞLIK DURUMU İYİ

Bebeğin durumunu merak eden Mehmet Canko, iyi haberi de Hürriyet'ten öğrendi. Beril bebeğin tedavisinin ve sağlık durumunun iyi gittiğini öğrenen Canko, rahat bir nefes aldı.

SON DURUMU AÇIKLANDI

Yanık merkezindeki odasında, annesinin kucağında tedavi gören Beril bebeğin yaklaşık 2 hafta hastanede kalacağını belirten Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Sami Apak, "Şu anda hastamızın hayati tehlikesi yok, cerrahi bir tedavi de düşünmüyoruz. Gerekli pansuman tedbirleri ile iyileşeceğini düşünüyoruz. Yanık tedavisi uzun süreç olduğu için şu anda gözlem altında. Hastanın yüz, boyun bölgesinde, göğsünün ön kısmında yüzde 8 ve ikinci derece derin ve yüzey yanıkları vardı. Hasta ilk geldiğinde hidroterapi odasına aldık, pansumanlarını yaptık. Şu anda tedavisi devam ediyor. Hayati tehlikesi yok, gayet güzel ilerliyor. Üzerindeki file, eli ile yüzüne zarar vermesin ve yaptığımız pansuman da etkili olsun, diye geçici kullanılacak. Yanık uzun dönemli bir tedavi olduğu için en az 2 hafta kadar burada kalır. Daha sonra gözlemleyerek hastayı çıkaracağız. Yanık izlerinin kalıcı olmaması için aileye bazı önerilerimiz oluyor. İleride daha da kalıcı izler olursa bazı tıbbi yöntemlerle hastaya yardımcı olacağız" diye konuştu.

'NASIL OLDUĞUNU ANLAMADIM'

Anne Fatma Aktaş da 15 aylık bebeğini bir an olsun yalnız bırakmıyor. Yanık merkezindeki odasında, kızının yanıklar nedeniyle acısını dindirmeye çalışan Aktaş, "Doktorlarımız çok iyi ilgileniyorlar. İyiye gittiğini söylüyorlar. İnşallah iyi olur. Ben mutfağa kahvaltı hazırlamaya girmiştim, kızım da odadaydı. Ne ara geldi, bilemedim, sıcak suyu üzerine çekti. Hemen acil servise götürdük, oradan da buraya geldik. Doktorlarımız sağ olsunlar, çok iyi bakıyorlar" dedi.

Ambulans helikopterde kızının, acil tıp teknisyeni Mehmet Canko'ya sarılarak, geldiğini hatırlatan Aktaş, "Sağ olsun helikopterdeki sağlık çalışanı, çok ilgilenmiş. Çok teşekkür ediyorum herkese" diye konuştu.

Beril bebek, ambulans helikopterle Eskişehir Şehir Hastanesi'ne sevk edildiği sırada, kendisini kucağına alan acil tıp teknisyeni Mehmet Canko'ya sarılmış, o an çekilen fotoğraf ise yürek ısıtmıştı.

 

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


21 Mayıs 2021 Cuma, 07:19
A