Geri Türkiye'ye şeriat gelsin mi?

Türkiye'ye şeriat gelsin mi?

ABD merkezli bir araştırma şirketinin yaptığı ankette Müslümanların çoğunluğu şeriat istiyor. Peki ya Türkiye'de durum ne?

02 Mayıs 2013 Perşembe, 08:57 - Güncel
A
Türkiye'ye şeriat gelsin mi?

ABD merkezli Pew araştırma kuruluşunun 39 ülkeden 38 bin kişiyle görüşerek yaptığı ankete göre dünyadaki Müslümanların büyük kısmı şeriatın ülkelerinde yasa olarak uygulanmasını istiyor.


Türkiye'de şeriatın uygulanmasını isteyenlerde oran yüzde 12 olurken Afganistan'da bu oran yüzde 99'u buluyor. İşte anketten öne çıkan detaylar:

EN AZ EĞİLİM AZERBAYCAN'DA, EN ÇOK MISIR'DA

Şeriatın gelmesini en az isteyen ülke yüzde 8 ile Azerbaycan. Nijerya'nın yüzde 71'i, Endonezya'nın yüzde 72'si, Mısır'ın yüzde 74'ü şeriatın gelmesini istiyor.

Rusya'daki Müslümanların yüzde 42'si şeriatın gelmesini isterken Irak'ta bu oran yüzde 91, Lübnan'da yüzde 29, Tunus'ta yüzde 56, Ürdün'de ise yüzde 71.

ŞERİAT GAYRİMÜSLİMLERE DE UYGULANMALI MI?

Pakistan'da, şeriat isteyen ancak şeriatın diğer dinlere mensup olan kişiler için de uygulanmasını istemeyenlerin oranı yüzde 65, Türkiye'de ise bu oran şeriat isteyen yüzde 12'lik kesim içinde yüzde 50 olarak belirlendi.

Irak'ta şeriat isteyenlerin yüzde 59'u diğer dinlerin şeriattan muaf tutulması gerektiğini savunuyor. Rusya'da şeriat isteyen Müslümanlarda bu oran yüzde 70 iken Mısır'da yüzde 25, Lübnan'da yüzde 51, Ürdün'de ise yüzde 41.

SUÇA KARŞI ŞERİAT HÜKÜMLERİ UYGULANSIN DİYENLER

Türkiye'de şeriatın gelmesini isteyenlerin yüzde 35'i suça karşı bedensel ceza yani kırbaçlama, dağlama ve sakat bırakma gibi cezalar uygulanmasını savunuyor.

Pakistan'da bu oran yüzde 88, Ürdün'de yüzde 57, Irak'ta yüzde 56, Lübnan'da yüzde 50, Afganistan'da ise yüzde 81. Türkiye'de şeriat isteyenlerin yüzde 29'u ise zinanın cezasının recm olması gerektiğini savunuyor. Taşlananarak öldürülme anlamına gelen recmi en fazla savunanlar ise yüzde 84 ile Filistinliler.

MÜRTEDLER İDAM EDİLSİN

Türkiye'de şeriat isteyenlerin yüzde 17'si İslam dininden ayrılanların idamla cezalandırılması gerektiğini savunuyor. Bu oran en fazla yüzde 86 ile Mısır'da görülüyor.

AİLE İÇİ SORUNLARI DİN ADAMLARI ÇÖZSÜN

Türkiye'nin şeriat devleti olmasını isteyenlerin yüzde 48'i aile içi sorunların ya da mülk sorunlarının din adamları tarafından çözülmesi gerektiğini savunuyor. Birinci sıradaki Mısır'da bu oran yüzde 95.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 08:57
A