Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye'nin illere göre koronavirüs haritası!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son dakika açıklamalarda bulunarak Türkiye'nin corona virüs tablosunu açıkladı. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamaya göre, "Bugüne dek 2 bin 423 hastamız iyileşip taburcu edildi. Son 24 saatte vaka sayısı 4 bin 747, vefat sayısı 98 oldu, toplam vefat sayısı 1006'e ulaştı." dedi. Bakan Koca ayrıca yoğunluk haritasını ve illere göre dağılımı da grafiklerle gösterdi.

Türkiye'nin illere göre koronavirüs haritası!

Türkiye'nin corona virüsle mücadelesi devam ediyor. 11 Mart'ta başlayan ilk vakanın görülmesinden bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı bin 6'a çıktı. Günlük yapılan test sayısı ise 30 bini geçti. Toplam vaka sayısı 47 bin 29 oldu.

Türkiye'nin 10 Nisan corona tablosu belli oldu. Tabloya göre bugün 98 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bugün iyileşen hasta sayısı ise 281 oldu.

Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Hastaneye, yoğun bakıma yatış ve entübe edilen hasta sayısının stabil döneme girdiğini, artış hızının azaldığını söyleyebiliriz." dedi. Koca, "Yoğun bakım sürecimiz, diğer ülkelere göre özellikle son haftalarda giderek düşmeye başladı." açıklamasında bulundu.

Koca, "Türkiye'de vaka sayısına göre ölüm oranı yüzde 2,15'tir. Nüfusu 10 milyonu aşan ülkeler arasında 12. sıradayız. " ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca, Türkiye'nin corona virüs haritasını da yayımladı. Corona pandemisinin yüzde 60'ı İstanbul'da bulunuyor. Bakan Koca, "İstanbul'da şu anda yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 59,5. Normal yatak doluluk oranı da yüzde 50,2. Şu an bir sorun yok." dedi. İstanbul için açıklama yapan Koca, "İstanbul gibi bir yerde haftalık zaman diliminde, 2-3 kat artışlar beklersiniz. Bu artışları görmemiş olmamız, son derece önemli." ifadelerini kullandı. Öte yandan salgının yüzde 60'lık bölümü İstanbul'da.

Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Trabzon ve Rize'nin genel durumunu haritalarda gösteren Koca, Türkiye'deki genel dağılıma göre bazı yerlerde hastalığın seyrinin daha ciddi olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, e-Devlet üzerinden başvuranlara şu ana kadar 3,5 milyon maske dağıtıldığını bildirdi. Koca, "Vatandaşlarımız herhangi bir eczaneye giderek bu dönemde 5 maskesini alabilecek." ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!