Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Türkiye kaynak ve transit ülke'

ABD Türkiye'den, insan ticaretiyle mücadelede çabalarını artırmasını istedi. Raporda, Türkiye'nin insan ticaretinde "kaynak ve transit ülke" olduğu iddia edildi.

'Türkiye kaynak ve transit ülke'

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı yıllık raporda, Türkiye kadın, çocuk ve erkeklere yönelik fuhuş ve yasadışı iş gücü ticaretinde "kaynak ve transit ülke" olarak tanımlandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2013 İnsan Ticaret raporunda, yabancı kadınlara temizlik ve çocuk bakımı teklif edildiği ama ülkeye varınca pasaportları ellerinden alınarak fuhuşa zorlandığı ifade edildi.

Raporda, "Türkiye'nin, mağdurların korunmasıyla ilgili asgari standartlarda eksikleri olan ancak uyum yolunda önemli çabalar sergileyen ülkeler arasında olduğu" vurgulandı.

Türkiye'de insan kaçakçılığı mağdurları için sığınma evleri ve hizmetlerin yetersizliğine ve bu konuda devletin düzenli fonlama mekanizmasının bulunmadığına işaret edilen raporda, 2012 yılında hükümetin 515 insan kaçakçılığı mağdurunu tespit ettiği belirtildi.

Raporda, mağdurların Türkiye'den vize almaları ve iş bulmalarına yönelik sorunlara, yasal bazı sınırlamalara ve güvenlik güçlerinin eğitimindeki bazı eksikliklere de değinildi.

Raporun "önleme" başlıklı bölümünde, hükümetin, 2012 yılında insan ticareti konusundaki önleme çabalarının "ılımlı düzeyde" kalmaya devam ettiği belirtildi. Türkiye'nin 2012 yılında Uluslararası Göç Örgütü'nce (IOM) işletilen "157" yardım hattı için 150 bin dolar fon sağladığı da hatırlatıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!