Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye büyüyor mu?

Uluslararası Para Fonu (IMF) 2013 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nu açıkladı. IMF, Türkiye'nin bu yılki büyüme beklentisini yüzde 3,4'ten yüzde 3,8'e çıkardı. Gelecek yıla ilişkin tahminini ise yüzde 3,7'den yüzde 3,5'e düşürdü.

Türkiye büyüyor mu?

IMF, 'Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda 2013 ve 2014 için global ekonomik büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etti. IMF, 2013 için global ekonomik büyüme beklentisini yüzde 3.1'den 2.9'a, 2014 büyüme beklentisini yüzde 3.8'den 3.6'ya düşürürken global büyümenin hala zayıf olduğuna ve tahminlere yönelik risklerin aşağı yönlü olmaya devam ettiğini belirtti.

Raporda, Türkiye'nin de içinde olduğu bazı yerel ekonomilerin, küresel piyasalardaki son istikrarsızlıkların etkisiyle finansal koşullarında daralmaya sebep olduğu vurgulanarak, "Geniş portföy girişlerine sahip olan ülkeler, dış istikrarsızlıklara sahip olan diğer ülkelere göre küresel krizden daha fazla etkilendiler, dar finansal şartlara sahip olan ekonomilerde meydana gelen olumsuz etkiler ılımlı bir seyir izlemektedir" denildi.

GELECEK YILI DÜŞÜRDÜLER

Türkiye'de finansal anlamda yaşanan bazı daralmaların, bu yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitelerin yavaşlamasıyla sonuçlanacağına işaret edilen '2013 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda Türkiye'nin bu yılki büyüme beklentisi yüzde 3,4'ten yüzde 3,8'e çıkarılırken gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 3,7'den yüzde 3,5'e düşürüldü.

Ayrıca raporda Türkiye için bu yıl yüzde 6,6 ve gelecek yıl yüzde 5,3 oranındaki enflasyon tahminleri değiştirilmedi. Bu yıl için yüzde 6,8 olarak tahmin edilen cari işlemler açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranı yüzde 7,4'e çıkarılırken, gelecek yıl için bu oran yüzde 7,3'ten 7,2'ye indirildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!