Geri Türk girişimci kendi markasını yarattı

Türk girişimci kendi markasını yarattı

Takviye gıda markası EasyVit, Norveç'ten haklarını satın aldığı teknoloji ile öne çıktı. Balık yağının kötü tat ve kokusunu maskeleyen ve çiğnenebilir jel haline getiren marka yıllık 15 bin kutu üretiminden 700 bine geldi. Şimdi sırada Türk markasını globalde büyütmek var. Hedef 5 yılda 30 ülkede olmak.

07 Haziran 2021 Pazartesi, 09:08 - Ekonomi
A
Türk girişimci kendi markasını yarattı

TAKVİYE gıda alanında faaliyet gösteren EasyVit, çocuklar için geliştirilen balıkyağını 2017'de piyasaya sundu. Markanın hikayesi şirketin 3 ortağının aynı dönemlerde çocuk sahibi olması ile başladı. Çocuklar için tadı, kokusu kötü olmayan ürün araştırılırken Norveç'teki 'concordix teknolojisi' keşfedildi. Ortaklar kolları sıvadı, teknolojinin haklarını alarak bir Türk markası yarattı. Bu teknolojiyle ürün çiğnenebilir jel haline gelince ilgi çekti.

TEK YETKİLİ OLDU

Çocukluk arkadaşları ve ortakları Gürkan Necipoğlu ve Serkan Necipoğlu ile uzun süredir gıda sektöründe olduklarını belirten EasyVit Yönetici Ortağı Mehmet Erden Kutsal ile girişim öykülerini konuştuk. Ortakları ile aynı dönemde çocuk sahibi olduklarını ve bu dönemde çocuklara özel takviye gıdalarını özellikle mercek altına aldıklarını söyleyen Kutsal, "Balık yağı çocuklar için önemli bir takviye. Ancak tadı kokusu çoğu zaman aileleri zorlar. Bu konuyu araştırırken Norveç'teki concordix teknolojisi ile karşılaştık. Yağ ve suyu homojen karıştıran, kötü tat ve kokuyu maskeleyen teknoloji ilgimizi çekince kullanım haklarını aldık ve ülkemizdeki tek yetkili olduk" diye konuştu.

MARKALAŞMA VURGUSU

Teknolojiye ulaştıktan sonra markalaşma çalışmalarına odaklandıklarını belirten Kutsal, "Aslında ülke olarak birçok iş kolunda markalaşma işine konsantre olmamız gerek. En önemli eksiğimiz bu. Türkiye'de ve globalde marka olmak için ya teknoloji geliştireceksiniz, ya da olan teknolojiyi bulup alacaksınız. Biz teknolojiyi aldık. Üretimimiz Norveç'te, diğer süreçler Türkiye'den yönetiliyor. Yurtdışında olan markayı alıp getirmek yerine markayı yaratmak bize daha çok keyif veriyor" dedi.

ÜRÜN SAYISI ARTTI

Yolun başındayken yılda 15-20 bin kutu ürettiklerini belirten Mehmet Erden Kutsal, 2020'de yaklaşık 700 bin kutuya ulaştıklarını dile getirdi. 2021 yılında üretimde yüzde 20 artış öngördüklerini ifade eden Kutsal, EasyFishoil markası ile ürün çeşitliliği de sağladıklarını, çocuklar için 4 farklı ürünleri olduğunu söyledi. Kutsal, yetişkinler için ürünleri olsa da odak noktalarının çocuklar olduğunu ifade etti.

HEDEF 30 ÜLKEDE OLMAK

"Son birkaç yılın pazar rakamlarına baktığımız zaman büyümemizi çok net bir şekilde görebiliyoruz" diyen Kutsal şunları söyledi: "Pazar payımız 2018'de yüzde 6 düzeyindeyken, 2019'da yüzde 21, 2020'de ise yüzde 35'e yükseldi. Son 2 yılda satışları yüzde 1000 artırarak kolay gerçekleştirilemeyecek bir işe imza atmış olduk. Yine son 2 yılda EasyFishoil ile birlikte Türkiye çocuk balık yağı pazarı yaklaşık yüzde 70'lık bir büyüme yaşadı." Global bir marka olma hedefiyle çalışmalara devam ettiklerini belirten Kutsal, Hollanda ile başlayan yurtdışına açılma süresinde Kanada, Çin ve Azerbaycan ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Kutsal,
5 yılda 30 ülkede olmayı hedeflediklerini ekledi.

GELECEĞİ PARLAK

Takviye gıda sektörünün büyüklüğü hakkında bilgi veren Mehmet Erden Kutsal "Dünyada balık yağı sektörü, 44.154 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Bu büyüklüğün de 4.6 milyar doları takviye edici gıdalar pazarını oluşturuyor. Türkiye'de de 640 milyon doları bulan pazarın 210 milyon doları gıda takviyesi ve vitaminlerden geliyor. Dolayısıyla her yıl büyüyen bir pazar görüyoruz. Özellikle pandemiyle birlikte insanlar bağışıklık gibi konulardan yola çıkarak gıda takviyelerine yöneldi. Geleceği parlak olan bu pazar büyüyerek ülke ekonomisine katma değer oluşturacak" dedi.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


07 Haziran 2021 Pazartesi, 09:08
A