Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türk gemisine hukuksuz aramayla ilgili yeni gelişme! AB, İtalya ve Almanya büyükelçilerine nota verildi

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, AB, İtalya ve Almanya büyükelçilerine nota verildiği belirtildi.

Türk gemisine hukuksuz aramayla ilgili yeni gelişme! AB, İtalya ve Almanya büyükelçilerine nota verildi

AB, İtalya büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, İrini Operasyonunun Türk gemisine yönelik eylemi protesto edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ankara'daki AB, İtalya Büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı (Büyükelçi Ankara dışında olduğundan) bugün Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal tarafından Bakanlığımıza çağrılarak,  Roseline-A adlı ticari gemimize İrini Operasyonu  çerçevesinde ülkemizin açık izni olmadan çıkılması ve denetlenmesi  olayı protesto edilmiş ve ilgili ülkelere Nota verilmiştir. Notamızda  olayın uluslararası hukuka aykırı olduğu ve tazminat haklarımızın da muhafaza edildiği kayıt altına alınmıştır. 

NE OLMUŞTU? 

Yunan bir komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İrini Harekatı'nda görevli bir Alman fırtakeyni, Türkiye'den Libya'ya gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan Türk bandıralı gemiyi Doğu Akdeniz'de durdurarak, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aradı.

Edinilen bilgiye göre, Türk bandıralı ROSELINA-A gemisi, taşıdığı insani yardım malzemeleri ile İstanbul'dan demir alarak Libya'ya hareket etti. Gemi, dün gece Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden bir komutanın sevk ve idaresinde yapılan İrini Harekatı'nda görevli Alman fırtakeyni tarafından Mora yarımadasının güneybatısında uluslararası hukuka aykırı bir şekilde durduruldu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!