Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TOFAŞ'ta 130 milyon dolarlık yatırım planı

TOFAŞ CEO'su Kamil Başaran, 2013 yılında 130 milyon dolarlık yatırım yapmayı öngördüklerini söyledi. Bu payın üzerinde çalışılan yeni modelleri kapsamadığına değinen Başaran, iç pazardaki beklentilerinin ise 750 bin araç olduğunu dile getirdi.

 TOFAŞ'ta 130 milyon dolarlık yatırım planı

TOFAŞ'ın Konya Bayii Koyuncu Otomotiv'i ziyaret eden TOFAŞ CEO'su Kamil Başaran, gazetecilerle bir araya geldi. Başaran, 2012 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, 2013 yılına ilişken hedefleri hakkında da sorulara cevap verdi.
  
Ürettikleri her 4 araçtan birinin yerli olduğunu anlatan Başaran, ihracatın 4'te birini yerli araçlardan gerçekleştirdiklerini belirtti. 2012 yılına 6 milyar TL'lik ciro yaptıklarını açıklayan Başaran, "Buna karşılık 448 milyon TL'lik bir karımız gerçekleşti. Yine 2012 yılı içerisinde 96 milyon euroluk bir yatırım gerçekleştirdik. Toplam 256 bin araç adet üretildi, 154 bin aracımızı ise ihraç ettik." dedi.

"SEKTÖR AÇIK VERİRKEN BİZ 3.5 MİLYAR DOLAR FAZLA VERDİK"
Türkiye'de 2012 yılında otomotiv sektörünün 2.2 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğine dikkat çeken Kamil Başaran, "TOFAŞ olarak 2012 yılında 384 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdik. Otomotiv sektörünün dış ticaret açığı 2.2 milyar iken Tofaş, aynı dönemde 3.5 milyar dolar dış ticaret fazlası vermiştir. Dolayısıyla 2012 yılında 102 bin adetlik araç satışıyla yüzde 13.2'lik bir pay elde ettik. Bu dönem içerisinde Linea modelimiz 33 bin 351 adet ile segmentinde en fazla satan binek aracı oldu. 2012 yılı içerisinde Doblo Fiorino da performansını artırarak devam etti ve 26.2'lik pazar payı ile 2012 yılını hafif ticari araçla kapattık. Doblo bu dönemde yine segmentinde en fazla satan araç oldu. Yerli üretimimizin yüzde 84'ünü iç pazara satma başarısı elde ettik." şeklinde konuştu.

"DEMİR YOLLARI BURSA'YA BAĞLANINCA KONYA İLE TİCARET YAPARIZ"
TOFAŞ'ın üst düzey yöneticisi Başaran, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerinin çalışmalarını kendileriyle paylaştığını ve Bursa'nın tüm demir yollarına bağlanacağı müjdesini aldıklarını ifade etti. Başaran, Bursa'nın tüm demir yollarıyla bağlantısının sağlanmasıyla birlikte artık Tofaş'ın Konya'dan mal tedarik edebileceğini ifade ederek şunları söyledi: "Demir yolu ağının Bursa'dan Konya'ya bağlanması ile Tofaş Konya'dan hem yedek parça hem de başka servisleri alabilme imkanı doğacaktır. Dolayısıyla coğrafik engeller aradan kalktığı süre zarfınca oluşturacağı her türlü katma değer içerisinde yer alacaktır."

"AVRUPA'DAKİ KRİZ İLE LATİN AMERİKA'YI KEŞFETTİK"
Avrupa pazarındaki kötüleşmenin kendilerini yeni pazar arayışlarına yönelttiğini anlatan TOFAŞ CEO'su Başaran, Latin Amerika pazarına girdiklerini ve bu bölgede 10 katlık büyüme gerçekleştirdiklerini vurguladı. Özellikle Avrupa'nın güney ülkelerindeki kriz nedeniyle ekonomik sonuçları iyileştirmek için yeni arayışlara girdiklerini kaydeden Başaran konuşmasına şöyle devam etti: "Latin Amerika pazarımız 10 kat daha büyümüştür. Bununla da kalmadık, Linea ve Doblo ürünlerimizi Rusya pazarına yönlendirdik. Ümit ediyoruz ki 2013 senesi içerisinde Latin Amerika ve Rusya'da daha büyük satış rakamlarına doğru gidebileceğiz." 
  
Koyuncu Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Koyuncu, 2002 yılından beri Tofaş'ın bayiliğini devam ettirdiklerini ifade ederek, bu süreç içerisinde bölgenin marka lideri olduklarını dile getirdi. İbrahim Koyuncu, Koyuncu Grubu olarak şu an 800 çalışanları olduğunu, 2012 yılında milli hasılaya 200 milyon dolar katkı sağladıklarını açıkladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!