Geri Titreşim ruh sağlığını bozuyor

Titreşim ruh sağlığını bozuyor

Yararlı bir işlemin zarar verici, rahatsız edici şekliyle karşımıza çıkan titreşim kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığına zarar verebiliyor.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 14:50 - Sağlık
A
Titreşim ruh sağlığını bozuyor

 

 

Yaşamın her anında kişiler bilinçli ya da bilinçsiz, çok sayıda titreşime maruz kalabiliyor. Bu titreşimler bazen yüksek bazen de alçak frekanslı şekillerde kişiyi etkileyebiliyor.

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Sabuncu gün içerisinde sıkça maruz kaldığımız titreşim hastalığına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

TÜM VÜCUDUMUZU ETKİLER

Titreşimlerin sadece, el-kol gibi önemli organlarımızı ya da tüm vücudumuzu etkilediğini belirten Sabuncu, "Titreşim, yararlı bir işlemin, zarar verici, rahatsız edici yanı olarak karşımıza çıkar. Yaşamımızın her döneminde alçak ve yüksek frekanslı titreşimlere maruz kalmaktayız. Alçak frekanslı titreşimler (Deprem, köprü titreşimleri gibi) ruhsal sorunlar yaratırken, orta ve yüksek frekanslı titreşimler (Otobüs, İş makineleri, Pnömatik matkaplar-çekiçler, gibi) insanın kan dolaşımını etkiler; titreşim nöropatileri, karpal tünel sendromu, el ve kollarda ağrı ve güçsüzlükler, el kavrama kuvvetinde azalmalar şeklinde ortaya çıkar. Bu durum da iş kazaları, beyaz parmak, sürekli yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozuklukları, cinsel güçsüzlükler oluşturur" dedi.

Sabuncu, titreşimden korunmak için titreşim söndürücü sistemlerin kullanılması gerektiğine dikkat çekti. 

 

Diğer Sağlık ve Beslenme Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 14:50
A