Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Times: Suriye'de 'kimyasal silah kullanılıyor

İngiliz The Times gazetesi, Suriye'de 'kimyasal silahlar kullanıldığına dair kanıtlar' olduğunu iddia etti.

Times: Suriye'de 'kimyasal silah kullanılıyor

Gazete, İngiltere'nin yürüttüğü gizli bir operasyonla ülke dışına kaçırılan ve Şam yakınlarından alınan toprak numunelerinde 'bir çeşit kimyasal silah tespit edildiğini' yazıyor ve bu iddiayı İngiltere Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırıyor.

The Times'a konuşan İngiltere Savunma Bakanlığı yetkilileri, toprak numunesinin bakanlığa bağlı kimyasal ve biyolojik araştırmalar biriminde incelendiğini söyledi.

KİMİN KULLANDIĞI NET DEĞİL
Bilim insanları ve araştırmacılar, 'kimyasal silah' olduğu düşünülen maddelerin Beşar Esad birlikleri mi yoksa muhalifler tarafından mı kullanıldığına dair net bir bilgileri olmadığını söylüyor.


Gazeteye konuşan bir bakanlık yetkilisi, "Bunun, isyan ve ayaklanmaları kontrol için kullanılan bir gaz olduğuna dair haberler vardı ancak bu başka bir şey. Ama sarin gazı olduğunu söylemek de doğru olmaz" dedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, araştırma birimindeki bulguları teyit etmiyor.

Birleşmiş Milletler, Suriye'nin Halep ilinde kimyasal silah kullanımını araştırmak için bir heyet göndermiş, ancak Şam yönetimi araştırmanın tüm ülkeye genişletilmesi tıklayın önerisini reddetmişti.

Şam yönetimi, isyancıları kimyasal tıklayın silah kullanmakla suçluyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!