Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

THY'den tarihi imza

Maliye Bakanı Şimşek, Türk Hava Yolları ile Airbus arasında 117 uçak alımı için düzenlenen imza törenine katıldı.

THY'den tarihi imza

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Hava Yolları (THY) ile Airbus arasında 117 uçak alımı için düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, THY ile Türkiye'nin başarı hikayesi arasında büyük bir paralellik bulunduğunu belirterek, THY'nin uçak siparişi anlamında 2020'li yıllara kadar tüm stratejik kararlarını verdiğini, bundan sonra işin uygulaması noktasında başarının önemli olacağını kaydetti.
Türkiye'nin 2023'e yönelik çok iddialı hedeflerinin bulunduğunu ifade eden Şimşek, şunları söyledi:
"O hedeflere yönelik olarak biz de reformlarla dolu uygulamalarla Türkiye'yi daha ileri götürüyoruz. Bundan 10 yıl önce THY iç hatlarda tekeldi. Petrol fiyatları 20 dolar civarındaydı. THY para kazanmada, büyümede zorlanıyordu. Bizim hükümetimizle birlikte tekel ortadan kalktı. THY ticari anlamda özelleştirme süreciyle daha rasyonel bir zemine oturtuldu ve büyük bir başarı sağlandı. THY büyük bir başarı hikayesidir. Bugün piyasada 6 oyuncu var ama ona rağmen hem iç hem de dış hatlarda büyük bir başarı hikayesi. Petrol fiyatları 110 doların üzerinde buna rağmen kar ediyor ve Türkiye'ye muazzam bir katma değer üretiyor."

Bakan Şimşek, "Türkiye için de gelecek 10 yıllarda hakikaten çok hızlı büyüme öngörüyoruz" diyerek, bunun sivil havacılığa, THY'ye ve diğer havayolu şirketlerine olumlu yansıyacağına inandığını kaydetti.

OECD'ye göre Türkiye'nin, 2060'lı yıllarda Japonya, İngiltere gibi ülkelerin ekonomilerini geride bırakabilecek bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Şimşek, "Biz bunların gerçekçi olduğu kanısındayız. Bunun için gerekli ve doğru politikaları uygulamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Şimşek, Airbus'ın da büyük bir başarı hikayesi olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Küresel krize rağmen, Avrupa'da değil, dünyada rağbet gören büyük bir başarı hikayesi. THY ile Airbus'ın kurduğu iş birliği, bir anlamda ortaklık, inanıyorum ki Türk sivil havacılığının yanında bizim uzay, uçak sanayimizin de gelişmesine katkıda bulunacak. Ulaştırma Bakanımız bu sektörün önünü açtı. THY'nin çıkışı tesadüf değil, büyük bir çalışmanın sonucu."

THY ile Airbus iş birliğinin önemli bir dönüm noktası olduğunu aktaran Şimşek, "THY'nin önü açık. En azından stratejik olarak önemli kararlar vermiş durumdadır. Ben inanıyorum ki hem Türkiye hem THY büyüyecek, iddialı hedefleri tutturacak" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!