Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Thatcher'ın külleri eşinin yanına gömülecek

İNGİLTERE'de 8 Nisan'da 87 yaşında ölen İngiltere'nin ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher'ın cenaze töreni Londra'daki St Paul Katedrali'nde görkemli bir törenle gerçekleştirildi. İngiltere Kraliçe'si 2'nci Elizabeth, 1965'ten bu yana ilk kez bir İngiliz başbakanının cenazesine katıldı.

 Thatcher'ın külleri eşinin yanına gömülecek

 


Cenaze öncesi açıklama yapan Cameron, "Margaret Thatcher'ı uygun bir biçimde uğurladığımıza inanıyorum" dedi. Başbakan, "Thatcher'ın başarıları ile gurur duyuyorum ancak bir yandan da üzüntülüyüm" diye konuştu. Thatcher'in naaşı Londra'daki son yolculuğunu yaparken başkentin tarihi Big Ben Saat Kulesi'nin çanları sustu.

Thatcher'in naaşı sabah saatlerinde bir gün önce getirildiği Westmister Sarayı'ndaki St. Mary Kilise'sinden alınarak törenin düzenleneceği St Paul Katherali'ne getirildi. Önce cenaze arabası sonra da top arabasına konularak taşınan Thatcher'in cenazesi Kraliyet Donanması ve Kraliyet Hava Kuvvetleri'nden oluşan askeri kortej eşliğinde Başbakanlık, Bakanlıklar ve İngiliz Parlamentosu'nun bulunduğu White Hall'den geçirildi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı tören süresince 4 bine yakın polis görev yaptı.

Cenaze kortejinin geçeceği güzergah sabah erken saatlerden itibaren araç trafiğine kapatılırken, İngiliz polisi güzergah boyunca güvenliği sağladı. Yerel saat ile sabah 11'de başlayan tören öncesi St Paul Kathedrali'nin kapıları cenazeye katılacak davetliler için sabah 9'dan itibaren açıldı.

Cenaze töreni süresince Big Ben ve diğer devlet binalarındaki bayraklar yarıya indirildi. 2 bin kişinin davet edildiği törene Margaret Thatcher'in görev yaptığı dönemdeki hayatta olan tüm kabine üyeleri, ülke devlet başkanları, başbakanlarla hükümetleri temsilen çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Törende Türkiye'yi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik temsil etti. Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü de cenaze törenine katılmak üzere Kathedral'e geldi.

Yaklaşık bir saat süren tören ardından Thatcher'in İngiliz bayrağına sarılı tabutu, Chelsea Kraliyet Hastanesi'ne götürülmek üzere Kathedral'dan çıkarıldı. İngiltere Başbakanı David Cameron, şu sıralar Guildhall'da Bakanlar ve Thatcher'in yakın ailesinin katıldığı bir resepsiyon düzenliyor. Dışişleri Bakanı William Hague da Mansion House'da dış devlet başkanlarının ve temsilcilerinin katıldığı ayrı bir resepsiyonla ağırlıyor.

THATCHER KARŞITLARI PROTESTO EDİYOR

Boston maratonu saldırısı nedeniyle güvenlik iki kat artırılırken, Cenazede yaklaşık 4 bin polis memuru görev yaptı. Polisin aldığı güvenlik önlemleri Thatcher'ı protesto etmek isteyen grupların ön saflara geçmesine engel oldu. Küçük kalabalıklar Thatcher'in iktidarı dönemindeki politikalarını eleştiren pankartlar taşıdı.

Törene, Başbakan David Cameron ve eski başbakanlar Tony Blair ve Gordon Brown'un, Thatcher'ın uğruna Arjantin'le savaştığı Falkland Adaları'ndan yaklaşık 50 kişinin de bulunduğu 2 binin üzerinde davetli katıldı. Arjantin'in Londra Büyükelçisi Alicia Castro ise davetli olmasına rağmen cenazeye gitmedi. Törende Thatcher'ın torunu Amanda ile Başbakan Cameron, İncili'nden parçalar okudu.

KÜLLERİ EŞİNİN YANINA GÖMÜLECEK

Thatcher'in naaşı, düzenlenecek özel bir törenle yakılacak. Thatcher'ın külleri, eşi Denis Thatcher'ın yanına, Chelsea semtindeki Royal Hospital'ın mezarlığına gömülecek.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!