Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Temmuz ayında kar topu keyfi

Yaz aylarında Osmanlı saraylarına buz taşınan Uludağ'ın zirvesindeki kar oyukları, şimdilerde günübirlik gezginlerin kar topu mekanı oldu.

Temmuz ayında kar topu keyfi

Şehirlerin 35 derece sıcaklıkta nefes alamadığı zamanlarda, Marmara Bölgesi'nin 2580 metrelik beyaz zirvesinde günübirlikçiler kar keyfi yapıyor. Madenin üst tarafındaki rasat düzlüğü, göller ve zirve yolunda gezenler, 2 bin metrenin üzerindeki oyuklarda biriken kar yığınlarının üzerinde kar topu oynuyor. Bazı yerlerde haziran ayında kayak meraklıları snowbord keyfi yaparken, temmuz ayında ise günübirlikçiler ve dağcılar kar topu oynamayı tercih ediyor.
Osmanlı saraylarına buz taşınan Uludağ'da 2000 metrenin üzerine tırmanmak çok da kolay olmuyor. Eski maden mevkiine araçları ile çıkanların, daha sonra kapı tabir edilen dik bir patikadan 300 metre yüksekliğe yaklaşık 70 derece eğimde tırmanmaları gerekiyor. Rasat düzlüğündeki patikalar 2-3 kilometre doğuya doğru takip edildiğinde oyuklarda karla karşılaşılıyor. Buzlu göl üzerinde de kar üstünde gezmek heyecanlı oluyor. Bazıları ise Kilimligöl'de süzülen kar sularında yüzerek vücut dirençlerini
artırıyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!