Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tekstilciler 2012'de hedef büyüttü

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, 2012 yılında tekstil ihracatında 10 milyar dolar ihracat rakamını yakalamak istediklerini söyledi.

Tekstilciler 2012'de hedef büyüttü

Tekstilciler, 2012 yılında hedef büyülttü. UTİB Başkanı İbrahim Burkay, dünyada global krizin tamamen atlatılamadığını, Avrupa'daki krizin 2012 yılında da devam edeceğini söyledi. ABD'de mali ve para politikaların tek elden yürütülmesinin ülkenin krizi çabuk atlatmasında etki edeceğini ifade eden Burkay, "Amerika'da bu konuda liderlik problemi yok. Kararları veren bir merkez var. Kendi hastalıklarını kendi teşhis ediyor. Yani ABD'nin Avrupa'dan daha hızlı toparlanması muhtemel. Ancak AB'de liderlik
problemi var. Herkes problemin farkında ve çözümünü de biliyor. İrade yok. 2012 yılında da bu sürecek" dedi.
Dünya pazarına açılan Türk tekstilcilerinin dikkatli olması konusunda uyarıda bulunan Burkay, "Şirketlerimizin finansal açıdan güçlü olması gerek. Bu dönemde parada önemli bir daralma var. Şirketlerimiz çok iyi hesap etmeli. Finansal gücünü artırmalı. Pazar ve ürün geliştirme çalışmalarına ağırlık vermeli" diye konuştu.
Şirketlerin tasarımda ve AR-GE'den asla taviz vermemesi gerektiğini ifade eden Burkay, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Geçmişte 10 kere yurt dışına çıkıyorsak, bu sene 20 kere çıkmalıyız. Pazarları genişletmeliyiz. 2012 yılında da tekstil ihracatının 10 milyar dolar olacağını ümit ediyorum. Bunu başaracak gücümüz var. 2012 yılının Türkiye için hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!