Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tecavüze karşı durdular

DİYARBAKIR Barosu'na bağlı avukatlar, Bingöl'de 16 yaşındaki E.A. adlı kıza cinsel istismar ve tecavüzde bulundukları iddiasıyla yargılanan 4 uzman çavuşun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına tepki göstermek için 'Duran Avukat' eylemi yaptı.

Tecavüze karşı durdular

 

Bingöl'de 16 yaşındaki E.A'ya cinsel istismar ve tecavüzde bulundukları iddia edilen 4 askerin serbest bırakılması, Diyarbakır Barosu'na bağlı yaklaşık 50 avukat tarafından protesto edildi. Diyarbakır Adliyesi önünde cübbeleriyle birlikte toplanan avukatlar, ellerindeki pankartlarla 'Duran Avukat' eylemi yaptı.

Adliye önünde yaklaşık 10 dakika duran avukatlar adına, Diyarbakır Barosu Genel Sekreteri Kezban Yılmaz kısa bir açıklama yaptı. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu ülkede yaşanan tecavüz vakalarında bugüne kadar yapılmış olan tüm açıklamaların hiçbir şekilde devlet tarafından dikkate alınmadığını görmüş bulunuyoruz. Bugün basın açıklaması yapmama kararı aldık. Bingöl mahkemesinin verdiği hukuksuz karara karşı duracağımızı göstermek adına, sadece burada durma kararı aldık. Bingöl'de 2 yıl boyunca E.A. isimli çocuğa tecavüz edilmesini ve 8 asker ile ilgili yürütülen soruşturma dosyasında verilen hukuksuz kararları hayretler içinde izlemekteyiz. Bizce bugün E.A.'nın uğradığı mağduriyetin tek sorumlusu yargıdır. Yargı, Mardin'de N.Ç. davasında bu olaylara davetiye çıkarmıştır. Bu davet sonucunda E.A. mağdur edilmiştir. Bugün Bingöl'de tanık olduğumuz hukuksuz kararlar, bu yargının, devletin yasalarının tecavüze istismara, yönelik zihniyetinin değişmediğini göstermiştir. Biz bu mahkemenin karşısında duracağız ve duruyoruz. E.A'nın yanında duracağız. Biz bugün burada E.A. için, adalet için durma eylemi yaptık."

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı 10 dakikalık eylemin ardından avukatlar tekrar adliyeye döndü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!