Geri Taliban'ın görüntüleri kan dondurdu! Vince asarak infaz ettiler

Taliban'ın görüntüleri kan dondurdu! Vince asarak infaz ettiler

Afganistan'da ikinci Taliban rejiminin ilk halka açık idamları Herat kentinde gerçekleşti, şehir meydanından geçenler infazı izledi. Örgüt, uluslararası medyaya dün yaptığı açıklamada uzuv kesme ve idamların tekrar başlayacağını bildirmişti.

25 Eylül 2021 Cumartesi, 19:16 - Dünya
A
Taliban'ın görüntüleri kan dondurdu! Vince asarak infaz ettiler
00:56 Taliban'ın görüntüleri kan dondurdu! Vince asarak infaz ettiler

İLGİLİ VİDEO

Taliban'ın görüntüleri kan dondurdu! Vince asarak infaz ettiler

00:11 Tüm kadınları bankanın bodrum katına kapadılar!

İLGİLİ VİDEO

Tüm kadınları bankanın bodrum katına kapadılar!

15 Ağustos Pazar günü Kabil'in düşmesiyle Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban, özellikle kadınları hedef alan birçok yasağı yeniden hayata geçirdi ve halka açık idamları bugün itibarıyle başlattı.

Taliban'ın ülkedeki cezaevleri sorumlusu olan Molla Nurettin Turabiidam ve uzuv kesme cezalarının yeniden başlayacağını Pazar günü uluslararası medyaya verdiği bir röportajda açıkladı.

90'lı yılların sonunda Taliban'ın birinci döneminde din polisi gücünün başında bulunan Turabi, uzuv kesmelerin 'güvenlik ortamı için gerekli' olduğunu savundu ve söz konusu cezaların halka açık infaz edilmeyebileceğini söyledi.

90'lı yıllar süresince Taliban, bu tür infazları halka açık meydanlarda yapıyordu. Turabi o yıllardaki uygulamalar ilişkin dünya kamuoyundan gelen tepkiler için ise "Kimse bize yasalarımızın nasıl olacağını söyleyemez" dedi.

İktidardaki birinci ayını dolduran Taliban önceki dönemine göre daha ılımlı olacağı sözünü verse de, bugün Herat'tan gelen görüntüler dünyada şok etkisi yarattı. Taliban, adam kaçırmakla suçladığı dört erkeği Herat'ta şehir meydanındaki vinçlere astı ve kent sakinleri güpegündüz gerçekleşen idamları izledi.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


25 Eylül 2021 Cumartesi, 19:16
A