Geri Tacizle suçlanan bölüm başkanı görevden alındı

Tacizle suçlanan bölüm başkanı görevden alındı

Hakkında taciz ve mobbing iddiaları olan RTEÜ Spor Yüksek Okulu Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu görevinden alınarak yerine Doç. Dr. Hayri Aydoğan atandı.

22 Haziran 2021 Salı, 20:35 - Güncel
A
Tacizle suçlanan bölüm başkanı görevden alındı

Öğrencilerine yönelik taciz ve mobbing uyguladığı iddiasıyla suçlanan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu bölüm başkanlığından alınarak, yerine Doç. Dr. Hayri Aydoğan atandı.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile RTEÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kapatılarak yerine Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu. Görevden alma Cumhurbaşkanlığı'nın bu kararı sonrası gerçekleşti.

ÖĞRENCİLER TACİZ İDDİASIYLA ŞİKAYETTE BULUNMUŞTU

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda okuyan dört kadın ve iki erkek öğrenci, dilekçeyle başvurarak Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu'nun kendilerine yönelik taciz ve mobbingde bulunduğunu, sosyal medya üzerinden taciz ettiğini, kasıtlı olarak düşük not verdiğini iddia ederek üniversite yönetimine şikâyette bulunmuşlardı. Öğrencilerin bu şikayetlerine karşılık rektörlük şu açıklamayı yapmıştı: 

"Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu hakkında başlatılan disiplin soruşturması neticesinde herhangi bir disiplin cezasına gerek olmadığına karar verildi." RTEÜ Disiplinin Kurulu'nun bu kararı sonrası Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Bölüm Başkanlığı görevine atanmıştı.

'YAPACAK BİR ŞEY YOK'

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, öğrencilerin şikâyette bulunduğu durumla ilgili yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Hacıcaferoğlu'nun yanında olduğunu belirterek şunları söylemişti: "Bazen öğretmenler bazen de öğrenciler alınan kararlardan memnun olmayabiliyorlar. Biz yasalar çerçevesinde gereğini yaptık, öğrencilerimiz memnun olmayabilirler, yapacak bir şey yok."

HAKKINDAKİ HABERLERE ERİŞİM YASAĞI KARARI ALDIRMIŞTI

Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu, kendisiyle ilgili haberlerin yerel ve ulusal medyada yer bulması sonrası, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, mahkemeye başvurarak Rize Sulh Ceza Hakimliği'nin 12 Mart 2021 tarih ve 2021/770 sayılı kararı ile haberlere erişim yasağı kararı aldırmıştı. Bunun ardından kendisiyle ilgili haberleri yerel ve ulusal medyada yayınlayan gazeteci Gençağa Karafazlı'nın kendisini kamuoyunda küçük düşürdüğü, kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle Rize Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Gazeteci Karafazlı bugün savcılık talimatıyla İyidere ilçe Jandarma Komutanlığı'na giderek ifade verdi.

Karafazlı, ifadesinde, "Kamuyu ilgilendiren olayları görevim gereği haber yaptım. Yaptığım haber gerçek ve kamu yararı taşıyan bir haberdir. Öğrencelerin şikayetleri ortada akademisyen hocanın mesajları da haberimizde yer aldı. Ortada öğrencilerin mağduriyeti söz konusudur. Ben halkın haber alma ve yayama hakkını savundum kimseye hakaret etmedim" dedi.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


22 Haziran 2021 Salı, 20:35
A