Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Susamamak için sahurda zeytin yiyin'

Çok acıkılacağı ve susanılacağı endişesiyle iftar ve sahurda fazla yemek ve su tüketmek hastanelik edebiliyor. Gastroenterog Dr. Yüksel Ateş, "Sahurda yenilecek 4-5 zeytin, gün boyu susuzluğu önleyebilir" diyor.

'Susamamak için sahurda zeytin yiyin'

Ramazanda aşırı yemek ya da kontrolsüz soğuk su içmek birçok kişinin ishal ve kusma şikayetleri ile hastanelerin acil servislerine başvurmasına yol açıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Yüksel Ateş, iftar sofralarındaki bazı düzenlemelerle Ramazan ayını daha rahat geçirmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Dr. Ateş'in verdiği bilgilere göre, Ramazan ayında hastaneye başvurma nedenleri arasında iftar sonrası aşırı şişkinlik ve reflü şikayeti ilk sırada yer alıyor. Safra kesesinde taş olanlar şiddetli kolik ağrıları ile acil servise başvuruyor. Öte yandan sıcak yaz günlerinde aşırı susayan ve iftarda kontrolsüzce soğuk su içenler de ishal ve kusma şikayetiyle hastaneye gidiyor.

Vücudun, iftar ve sahur arası normal miktarda tüketim ile su dengesini ayarladığına işaret eden Dr. Ateş, "Su vücutta tuz ile birlikte tutuluyor. Yani sahurda 4-5 zeytin ya da tuzlu gıda tüketmek ve çay içmek, gün boyu susuzluğu önleyebilir. Böylece sindirim sistemi de rahatlamış olur" diyor.

SAĞLIKLI RAMAZAN İÇİN ÖNERİLER
Düzenli ilaç kullananların muhakkak sahura kalkması gerektiğini söyleyen Dr. Yüksel Ateş, sindirimi rahatlatacak önerilerini de şöyle sıralıyor: "Yemeğinizi iftar ve sahur arasına paylaştırın. Ara öğünler oluşturun. Mutlaka sahura kalkın. Reflüsü, gastriti olanlar sahurda mutlaka asit baskılayıcı ilaç kullanmalı. Mümkünse sahur yemeğinden sonra biraz daha uyanık kalınmalı. Spastik kolon rahatsızlığına açlık iyi gelir. Kabızlık varsa mutlaka bol su ve sebze tüketilmeli, yürüyüşler yapılmalı. Sigara içenler önce yemek yemeli çünkü kan şekeri düşük olduğunda sigara içilmesi ani spazmlara yol açabiliyor. Günlük içilen sigara miktarının en fazla üçte biri içilmeli. Yağlı gıdalar özellikle uzun açlıktan sonra pankreatite sebep olabilir. Sindirimi kolaylaştırmak için öğüne mutlaka çorba ile başlanmalı, az yağlı gıdalar tercih edilmeli. Ayrıca yemekten iki saat sonra yapılacak yürüyüş de sindirimi rahatlatır."

KİMLER ORUÇ TUTMAMALI?
Dr. Yüksel Ateş, oruç tutmaması gereken sindirim sistemi ile alakalı hasta grubu hakkında da şunları söylüyor: "Aktif ülseri olanlar, midede kanama meydana gelebileceği için oruç tutmamalı. Mide ameliyatı geçirenler, ameliyatla midesinin bir kısmı alınanlar, yeterli beslenemeyeceği için kan şekerlerinde ani düşme görülebilir, bu da bayılmaya yol açabilir. Karaciğer hastalığı bulunanlar, sirozu olanlar, diyabet hastaları ve kronik böbrek yetmezliği çekenler de oruç tutmaması gerekenler arasında."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!