Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriyeliler dolara yöneliyor

Suriye'de halk para birimi düştükçe dolara yöneliyor.

Suriyeliler dolara yöneliyor

 Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı devirmek için çarpışan isyancılara Batılı ve Arap ülkelerinin askeri yardım yapma niyetlerinin açıklanması üzerine halkın panik içinde Amerikan doları alması, Suriye lirasının değerini dört günde yüzde 20 düşürdü.

Bir dolar şimdi 200 Suriye lirasına yakın değerde.

Reuters'in telefonla görüştüğü bankacılar ve tacirler, merkez bankasının, ülke para birimini desteklemek için kullanacağı dolarların tükenmesi halinde, liranın değer kaybının durdurulamayacağını söylediler.

İki yılı aşkın süredir devam eden ve 90,000'den fazla insanın hayatına mal olan iç savaşta ülkenin milyarlarca dolarlık zararı var.

Halep'te hazır giyim toptancılığı yapan Yusuf Safouri, "Dolarla alış-veriş eskiden sadece toptancılara dolar üzerinden satış yapan büyük şirketlere mahsustu. Ama şimdi Suriye lirasıyla satış yapan küçük perakendeciler bile günlük dolar kuruna göre ticaret yapıyor" dedi.

Halkın paranın değer kaybına karşı kendisini koruma çabasıyla dolar, manavlardan imalatçılara, avukatlardan taksi şoförlerine kadar günlük yaşamda çok yaygın bir dolaşıma ulaştı.

Resmi enflasyonun yüzde 50 olmasına rağmen ekonomistler, 2011 yılı Mart ayında krizin başladığı tarihten bu yana para biriminin değerinde kümülatif olarak yüzde 75'lik düşüş nedeniyle, ülkenin hiper enflasyona doğru gitmekte olduğu uyarısında bulunuyorlar.

Ayaklanmanın başladığı tarihte bir dolar 47 Suriye lirası değerindeydi.

Suriye'nin petrol ihracatına uygulanan Avrupa Birliği yaptırımları ve turizm gelirlerinin kesilmesi de krizin en başından beri ülkenin döviz gelirlerini tıkadı.

Giderek artan şiddet olayları ve çarpışmalar nedeniyle ülkedeki ticaret ve imalat da neredeyse tümüyle durmuş halde. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!