Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriye'ye ikinci gözlemci ekip gönderilecek

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Üzümcü, kimyasal silahların imhası misyonunun genişletilmesi için ikinci bir gözlemci ekibinin Suriye'ye gönderileceğini açıkladı.

Suriye'ye ikinci gözlemci ekip gönderilecek

 

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, kimyasal silahların imhası misyonunun genişletilmesi için ikinci bir gözlemci ekibinin Suriye'ye gönderileceğini açıkladı.

Üzümcü, Hollanda'nın Lahey kentinde 41 üyeli yürütme kuruluna sürecin nasıl ilerlediğine ilişkin verdiği brifingde, kimyasal silahlarla ilgili daha fazla ayrıntı verilmesi, bu silahların ve bunların üretildiği tesislerin imhasına başlanması bağlamında Suriye'nin geçen hafta bu ülkedeki ekiple işbirliğini "yapıcı bir başlangıç" sözleriyle değerlendirirken, "kimyasal silahların imhasının, uzun ve zor bir süreç olduğunu" söyledi.

KSYÖ ve BM arasında, gözlemci heyetlerine lojistik ve güvenlik desteği sağlanması için yakında bir anlaşma imzalanacağını sözlerine ekledi.

Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen ve Üzümcü'nün 41 üyeli yürütme kuruluna sürecin nasıl ilerlediğine ilişkin brifingiyle başlayan toplantı 4 gün sürecek.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dün, Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası için BM ve KSYÖ'den yaklaşık 100 personelin görev yapacağını bildirmişti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!