Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriye'nin silahlardan kaçan çocukları

İç çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye gelen Suriyeli çocuklar, erken yaşta yurtlarından kopmak zorunda kalmanın burukluğunu yaşıyor.

Suriye'nin silahlardan kaçan çocukları

Reyhanlı'daki çadır kentte yaşayan yaklaşık 4 bin Suriyelinin çoğunluğu çocuklardan oluşuyor. Gün boyu çadırların arasında koşuşturan çocukların gözlerinde yaşadıkları korkunun izlerini görmek mümkün.
İdlip'ten gelen 9 yaşındaki Hasan Baradey, Suriye askerinin yaşlılara ve kadınlara vurduğuna, erkeklere zulüm yaptığına şahit olduğunu söyledi. Türk topraklarında kendini güvende hissettiğini belirterek, Türkiye'ye teşekkür eden Baradey, çatışmalarda gördüklerini hayatı boyunca unutamayacağını ifade etti.
11 yaşındaki Abdurrahim Cilli, Suriye'de tank gibi ağır silahlarla evlere ateş edildiğini dile getirirken sanki o anı tekrar yaşıyor. ''Ateş açıldığı an çok korktum'' diyen Cilli, Beşşar Esad yönetiminin ailesine çok kötülük yaptığını anlattı.
Çocukluklarını yaşayabileceği bir ülke hayal ettiğini söyleyen Cilli, ''Ülkemize dönmek istiyoruz, insan gibi yaşamak istiyoruz'' dedi.
Ablalarıyla çadır kentte oynayan 4 yaşındaki Fatma Şübez de kız çocuklarının hayallerinin, sınırlara, ülkelere ve milletlere göre değişmediğini gösteriyor. 
''Neden Türkiye'de bulunduğu'' sorusunu, ''Alışverişe geldik, annem bana elbise alacak'' diye yanıtlayan küçük Fatma, ülkesinde yaşananlardan habersiz çocukluğun tüm duygusunu yansıtıyor karşısındakine. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!