Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriye helikopteri sınırdan geri püskürtüldü

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada Suriye'ye ait 1 adet MI-17 helikopterinin, sınıra 4,5 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığını bildirdi.

Suriye helikopteri sınırdan geri püskürtüldü


Genelkurmay'dan yapılan yazılı açıklamada, 07 Ekim günü gerçekleşen bazı faaliyet ve olaylara ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi.

İncirlik'ten kalkış yapan ve saat 11.29'dan itibaren Gaziantep-Hatay bölgesinde "Hava Muharebe Devriye Görevi (CAP)" icra etmekte olan 2 adet F-16 uçağının, Suriye'ye ait 1 adet MI-17 helikopterin, Hatay Cilvegözü güneyinde sınıra doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildiği ancak söz konusu hava aracı, sınıra 4,5 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığı ifade edildi. İki adet F-16 uçağı, hava devriye görevini saat 15.51'de tamamlayarak, bir sonraki 2 adet F-16'ya devretti.

Yine Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Diyarbakır'dan kalkış yapan 2 adet F-16 uçağı 08.04-12.00 saatleri arasında Gaziantep-Hatay bölgesinde "Hava Muharebe Devriye Görevi (CAP)" icra etmiş ve görevini tamamlayarak, bir sonraki 2 adet F-16'ya devretti.
Merzifon'dan kalkış yapan 2 adet F-16 uçağı, 15.03-19.37 saatleri arasında Gaziantep-Hatay bölgesinde "Hava Muharebe Devriye Görevi (CAP)" icra etmiş ve görevini tamamlayarak Merzifon hava meydanına geri döndü.


DENİZ TATBİKATI VE GEÇİŞLER

Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait 36 gemi ile NATO/Çok Uluslu görevler için, Aden Körfezi, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'de; keşif, karakol, eğitim ve tatbikat görevlerini icra etti.

İskenderun Körfezi'nin denizden güvenliğinin sağlanması maksadıyla da karakol görevi icra edildi. Rusya Federasyonu'na ait A.SHABALIN-110 isimli çıkarma gemisi 06-07 Ekim 2013 tarihlerinde İstanbul ve Çanakkale boğazlarından Güneye Deklareli geçiş icra etti.
Rusya Federasyonu'na ait N.FILCHENKOV-152 ve PERESVET-077 isimli çıkarma gemileri 08-09 Ekim 2013 tarihlerinde Çanakkale ve İstanbul boğazlarından Kuzeye Deklareli geçiş icra etti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!