Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriye'deki 20 tesisten 5'ine ulaşıldı

KSYÖ Genel Direktörü Üzümcü, Suriye'deki kimyasal silah üretme kapasitesine sahip en az 20 tesisten 5'ine ulaştıklarını kaydetti.

Suriye'deki 20 tesisten 5'ine ulaşıldı

 

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (KSYÖ)  Nobel barış Ödülü kazanmasının ardından ilk röportajını İngiliz yayın kurumu BBC'ye veren KSYÖ Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, ödülün Suriye'nin kimyasal silahlarından arandırılması için birçok zorlukla mücadele eden uzmanların işlerini kolaylaştıracağını umduğunu söyledi.

Hükümet görevlilerinin, silah imha uzmanlarının ülkedeki çalışmaları süresince işbirliği içerisinde olduklarını ve kolaylıklar sağladıklarını belirten Üzümcü, uzmanların istediklere her yere götürüldüklerini ve şu ana kadar kimyasal silah üretme kapasitesine sahip en az 20 tesisten 5'ine ulaştıklarını kaydetti.

Genel Direktör Üzümcü, Suriye'nin kimyasal silahlarına ilişkin verdiği deklerasyonda, "bazı tesislerin muhaliflerin kontorlünde bulunan bölgelerde olduğu"nu ifade etti. Üzümcü, "Bu bölgeler sürekli el değiştiriyorlar. İşte biz de bu yüzde Suriye'deki tüm taraflara, bu misyonu desteklemeleri için sesleniyoruz. Bizimle işbirliği içinde olsunlar, misyonun görevlerini daha da zorlaştırmayalım. İşimiz yeteri kadar zor zaten" dedi.

Uzmanların konakladıkları otelin yanına havan mermilerinin düştüğünü vurgulayan Türk diplomat, "gittikleri yerlerin yakınında çatışmalar yaşanıyor" dedi. Üzümcü, yakın zamanda, örgütün ekibinin Suriye'deki silahları imha edebilmeleri için "ateşkes" uygulanması gerektiği çağrısında bulunmuştu. BBC'ye verdiği demeçte, ödülün ekipleri teşvik ettiğini belirterek "bu onlar için çok büyük bir moral kaynağı oldu" diye konuştu.

Şam'ın Doğu Guta bölgesinde yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan 21 Ağustos'taki kimyasal silah saldırısından sonra ABD ve Rusya Suriye'nin kimyasal silah stoklarını imhası üzerine anlaşmaya varmıştı. Batılı ülkeler Beşşar Esed rejimini saldıradan sorumlu tutarken, Essed, muhalifleri suçlamıştı.

KSYÖ'nün ve BM'nin 1 Ekim'den itibaren Suriye'de 60 kadar uzmanı ve destek personeli bulunuyor. Başkent Şam merkezli çalışan uzmanlar, aynı zamanda kimyasal silahların bulunduğu bölgelere de düzenli ziyaretlerde bulunuyorlar. Yapılan ziyaretlerle ilgili herhangi bir bilgi verilmezken, Suriye'nin yüzlerce ton sarin, hardal ve VX sinir gazına sahip olduğununa inanılıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararına göre, Suriye'deki kimyasal silahların ortadan kaldırılması misyonunun faaliyetlerinin, 30 Haziran 2014'e kadar tamamlanması planlanmıştı.

1993 yılında imzalanan Kimyasal Silahlar Sözleşmesi (CWC) sonucunda oluşturulan KSYÖ'ye 189 ülke üye. 500 kişinin çalıştığı KSYÖ son 10 yıl içerisinde 25 bin ton kimyasal silah imha etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!