Geri Suriye'de yine kan aktı: 11 ölü

Suriye'de yine kan aktı: 11 ölü

Suriyeli muhaliflerin Humus kentinin batısındaki bir güvenlik noktasına saldırarak aralarında sivillerin de olduğu 11 kişiyi öldürdüğü bildirildi. Muhaliflerin, Esad rejimi için savaşan Ulusal Savunma Ordusu'ndan milislerle çatışmaya girdiği belirtildi.

17 Ağustos 2013 Cumartesi, 17:11 - Dünya
A
Suriye'de yine kan aktı: 11 ölü

Muhalifler ve Esad güçleri arasındaki çatışmaların devam ettiği Humus harabeye dönmüş durumda.


Suriyeli muhaliflerin, Beşşar Esad'a bağlı milislerin bulunduğu bir güvenlik noktasına düzenlediği saldırıda en az 11 kişi öldü. Ölenler arasında Hristiyanlar olduğu öne sürüldü.

Devlet haber ajansı SANA'nın duyurduğu haberi Suriye İnsan Hakları Gözlemevi doğrularken, çatışmada 5 milis ve 6 sivilin öldüğünü, sivillerden ikisinin kadın olduğunu açıkladı. Çatışmada muhaliflerin de kayıp verdiği belirtildi.

Çatışmadan sonra olay yerine giden bir yerleşimci, güvenlik noktasının yok edildiğini, iki aracın da alevler içinde olduğunu belirterek, sivillerin çatışmanın ortasında kalmış olabileceğini öne sürdü.

Esad güçlerine bağlı güvenlik noktasının, Haçlılar döneminden kalma Crac des Chevaliers kalesinin eteklerinde yatan Hosn kasabasını top ateşi açmak için kullanıldığı belirtildi.

Humus civarındaki şiddetten zarar gören Hristiyanların birçoğu bölgeyi terk ederken, bazılarının Esad güçlerine katıldığı belirtiliyor.

Suriye'de 2011'den bu yana süren iç savaşta 100 binden fazla insan ölürken, 2 milyondan fazla insan da evinden oldu.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


17 Ağustos 2013 Cumartesi, 17:11
A