Geri Sözleşmelilere kadro

Sözleşmelilere kadro

Faruk Çelik: Yerel yönetimler dışındaki sözleşmeliler hakkında alınmış bir karar yok.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 14:43 - Siyaset
A
Sözleşmelilere kadro

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1. Şanlıurfa Tanıtım Günleri etkinliğine gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sözleşmeli kamu personelinin kadroya alınmasına yönelik çalışmaların geldiği noktanın sorulması üzerine Çelik, yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınmasının kesinleştiğini ve bunu daha önce kamuoyuyla paylaştıklarını söyledi.

Daha önce bazı sözleşmeli personelin kadroya alındığını ancak belediyelerde çalışan sözleşmelilerin bu kapsamda yer almadığını anımsatan Çelik, belediyedeki sözleşmeli personelin kadroya alınması için çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

Çelik, şunları söyledi: 

 
"Bu çalışmayı yaparken, 164 bin sözleşmeli personel var şu anda. Bunların 75 bini KİT'lerde. KİT'ler şu anda değerlendirme kapsamımızda değil. Geri kalan 80 bin sözleşmeliyle ilgili, yerel yönetimdeki sözleşmelilerle birlikte toptan değerlendirilmesinin uygun olacağı şeklindeki çalışmamızı yürütüyoruz.Şu anda yerel yönetimlerin dışındaki sözleşmelilerle ilgili kesin alınmış bir karar yok. Ama yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personeli kadroya aldığımız zaman da diğer sözleşmelilerin talepleri devam ediyor."

Taksim açık

Bakan Çelik, gazetecilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Taksim Meydanı'nda yaşanan olayları hatırlatması üzerine, 1 Mayıs'ın AK Parti iktidarında bayrama dönüştürüldüğünü belirterek, Taksim'in 1977 olaylarından dolayı emek kesimi açısından önemi olduğunu söyledi. "Buna saygı duyuyoruz. Bu açıdan da Taksim'i kapatmış değiliz. Taksim açık" diyen Çelik, sendikaların Taksim Anıtı'na çelenk koyabileceğini, bildiri okuyabileceğini, bazı kesimleri de telin edebileceğini kaydetti.
Çelik, "O kadar yoğun bir inşaatın olduğu yerde bazı sendikaların hala Taksim'de ısrarcı olmaları doğru olmamıştır. Görüntüler de Türkiye'nin hak ettiği görüntüler maalesef değil. Emek ve Dayanışma Günü'nde emeğin haklarını, sorunlarını konuşmamız gerekiyor. Meydan kavgalarından vazgeçelim. Taksim'i de biz anma açısından hiç kimseye kapatmadık, kapatmayacağız."

Diğer Siyaset Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 14:43
A