Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Son 40 yılın en şiddetlisi

İran-Pakistan sınırında dün 7.8 şiddetinde meydana gelen depremde 46 kişi hayatını kaybederken, İran Deprem Araştırmaları Enstitüsü, son 40 yılın en şiddetli depreminin yaşandığını açıkladı.

Son 40 yılın en şiddetlisi

İranlı yetkililer, depremin Sistan Belucistan eyaletinde, nüfus yoğunluğu fazla olmayan bir bölgede meydana geldiğini bildirdi.
İran depremin 7.5 şiddetinde olduğunu açıkladı

İran Ulusal Deprem İzleme Merkezi, Sistan Belucistan Eyaleti'nde meydana gelen depremin büyüklüğünü 7.5 olarak açıkladı.Depremin merkez üssünün, Seravan kentinin 81 kilometre, Haş kentinin 83 kilometre ve Suran kentinin 85 kilometre aralığında olduğu belirtildi.

Depremler ülkesi İran

İran'ın yüzde 90'ı deprem fayları üzerinde yer alıyor.
Son 13 yılda meydana gelen 13 depremde 31 bin İranlı hayatını kaybederken,depremler ülkede en çok kırsal kesimi etkiliyor.

Pakistan'da ölü sayısı: 34

Pakistan ile İran sınırında meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden Pakistanlı sayısının ise 34 olduğu bildirildi.Uzmanlar, depremin meydana geldiği bölgede çöl olması ve büyük yerleşimlerin bulunmaması nedeniyle can kaybının fazla olmasını beklemiyor.MET, depremden kısa süre sonra yaptığı açıklamada, İran sınırındaki Taftan'da bin 200 kadar ev ve işyerinin yıkıldığını, enkazların altında yüzlerce ölü ve yaralının bulunabileceğini duyurmuştu.Bölgede 2,5 yıl önce 7,4 büyüklüğünde sarsıntı meydana gelmiş, depremin yerin 80 kilometre altında olması nedeniyle can kaybı olmamıştı.AFAD ve Türk Kızılayı yardıma hazırBaşbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı, İran'ın, yaşanan depremnedeniyle uluslararası çağrı yapması durumunda, ekiplerin bölgeye gönderileceğini bildirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!