Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sokak hayvanlarına sahip çıktılar

ORDU Belediyesi tarafından 4.5 yıl önce kurulan Evcil Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi barınağında tedavi edilen köpeklerden 623'ü sahiplendirildi.

Sokak hayvanlarına sahip çıktılar

Ordu Belediye Başkanı CHP'li Seyit Torun, "Uyuşturucu ya da başka yöntemle köpekleri yakalamıyoruz. Doğal ortamda yakalayıp barınmalarını sağlıyoruz" dedi.

Ordu Belediyesi bünyesinde Karapınar Mahallesi'nde kurulan Evcil Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi yoğun gibi çalışıyor. Rehabilitasyon merkezinde 4.5 yılda yüzlerce hayvan muayene ve tedavi edilirken, 383 köpek küpelenerek kısırlaştırıldı, 3652 köpek çeşitli kontrollerden geçirilerek doğaya bırakıldı. Tedavisi yapılan 623 köpek de sahiplendirildi.

Belediye Başkanı Seyit Torun, sağlık açısından kötü durumda olan birçok köpeğin bu barınakta tedavi edilerek korunmaya çalışıldığını söyledi. Hayvan barınağının gelecek aylarda yenileneceğini, yeni tesis çalışmalarının da aynı yerde devam ettiğini belirten Başkan Torun, "Çalışmalar bitince daha modern bir hayvan barınağına kavuşmuş olacağız. Muayene edilen hayvan sayısı her geçen yıl arttı. Hayvan barınağımıza ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle vatandaşlarımızın ilgisi sayesinde burada cins köpeklerimiz sahiplendiriliyor. Özellikle başıboş hayvanlarımızın rehabilitasyonu, muayenesi, sağlık taraması ve kısırlaştırılması yapılıyor. Biz tüm hemşerilerimizden bu barınağa destek bekliyoruz" dedi.

Başıboş köpeklerin sokakta uyuşturucu ya da başka bir yöntemlerle yakalanmadığını, doğal ortamda yakalanan köpeklerin barınağa götürülerek burada tedavilerinin yapıldığını ve beslendiğini de vurgulayan Başkan Torun, "Sokak köpeklerinin barınakta tedavilerini, bakımlarını yapıyoruz. Orada barınmalarını sağlıyoruz. Sahiplenmek isteyen vatandaşlarımıza da orada mevcut hayvanlardan sahiplendiriyoruz. Bize teslim edilen bakılamayan hayvanları da oraya kabul ediyoruz" diye konuştu.

En büyük sıkıntının köylerden kent merkezine getirilen köpekler olduğunu, bu nedenle zaman zaman sıkıntı yaşadıklarına da dikkat çeken Başkan Torun, "Özellikle bir şeklide evlerinde hayvan beslemek isteyen vatandaşlarımız bunları alıyorlar. Köylerden şehire getirilerek bırakılan hayvan sayısından dolayı oldukça zorlanıyoruz. Maalesef şehir girişlerinde, şehrin yakınlarında çuvallara koyularak farklı şekillerde hayvanlar bırakılıyor. Biz de onları alarak barınma yerine götürüyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!