Geri Sivilceler kabusunuz olmasın

Sivilceler kabusunuz olmasın

Eğer sivilce sorunu yaşıyorsanız ve buna çözüm bulamıyorsanız, çözüm mutfağınızda kolayca ulaşabileceğiniz yiyeceklerden geçiyor.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 09:50 - Sağlık
A
Sivilceler kabusunuz olmasın

 İşte sivilceleri iyileştiren besinler;

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Akneleri iyileştiren besinlerin başında yeşil yapraklı sebzeler geliyor. Marul, ıspanak, maydanoz, pazı, kara lahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri yemeklerde, salatada, omletin içerisinde, hatta kokteyl olarak da tüketilebilir. Peki neden yeşil yapraklı sebzeler sivilceye iyi gelir? Çünkü, sivilcelerin baş düşmanı olan beta karoten kaynağıdır. Betaz karoten sivilcelerin iyileşmesini ve cildin doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Piyasada bulunan A vitaminin kimyasal versiyonu olan sivilce ilaçlarının yerine beslenme programınıza düzenli ve yeterli bir şekilde yeşil yapraklı sebzeleri dahil ederek, hem tasarruf etmiş olursunuz, hem de cildinizi bu ürünlerin olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz. Günde 1 bardaktan 5 bardağa kadar yeşil yapraklı sebze tüketildiğinde cildin A vitamini ihtiyacı karşılanabilir.Yeşil yapraklı sebzeler ayrıca kan akışını hızlandıran, cildin sağlıklı görünmesini sağlayan K vitamini açısından da zengindir.

Havuç: Havuç A vitamini, magnezyum, C vitamini ve lif bakımından zengin, mükemmel bir antioksidandır. Havucu tek başına yenilebileceği gibi suyu da içilebilir, kokteyl yapabilir, salataya yada dip soslara da eklenebilir.

Somon: Somon harika bir güzellik besinidir. İçerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde sivilceleri neredeyse bir gecede temizleyebilmesinin yanında protein bakımından da zengindir. Bu da sağlıklı görünen bir cilde giden yoldur. Protein, cildinizi yaşlanmaya karşı koruyan  kolajen üretimine yardımcı olur.

Papaya: Papaya sadece sindirim sistemi için değil cildiniz için de harika bir besindir. Beta karoten içerir ve cildi temizler. Papayanın çekirdeklerini atmayın, çünkü papaya çekirdekleri  cildin onarılmasını ve hücre yenilenmesini destekleyen antioksidan kaynağıdır.  Çekirdekleri kokteyl içerisinde tüketilebilir. Papaya ayrıca bazı meyvelere oranla daha az şeker içerir.

Yumurta: Sivilcelerin iyileşmesini sağlayan bir diğer besin yumurta. Yumurta güzellik vitamini olarak bilinen bir B vitamini çeşidi olan biyotin içerir. Biyotin saçınız, tırnaklarınız ve cildiniz ile doğrudan ilgilidir. Bunun yanında B12, E, D vitamini, protein ve kolin içerir. Tüm bunlar cildinizdeki sivilcelerle savaşmak için oldukça etkilidir.
 

 

Diğer Sağlık ve Beslenme Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 09:50
A